Kuzey Kore'den ABD'ye savaş tehdidi

Kuzey Kore'den ABD'ye savaş tehdidi

Kuzey Kore ile Amerika Birleşik Devletleri arasında bir süredir düşük seyreden tansiyon yeniden yükseldi. Pyongyang yönetimi, Amerikan Başkanı Trump'ın Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'ndaki sözleri ile savaşın fitilini ateşlediğini söyledi. Kuzey Kore, Kırım'ı da Rusya'nın toprağı olarak tanıyarak gerilime dahil etti. Moskova ise tanıma veya tanımama açıklamasının Kırım'ın Rusya'nın bir parçası olduğu gerçeğini değiştirmeyeceğini duyurdu.

Kuzey Kore yeni bir açıklama ile Amerika Birleşik Devletleri'ne meydan okudu.

Dışişleri Bakanı Ri Yong Ho, Amerikan Başkanı Donald Trump'ın Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda kullandığı ifadelerle savaşın fitilini ateşlediğini söyledi. Washington'u cezasız bırakmayacaklarını belirten bakan, halk ve ordunun, Amerika'ya ateş topu ile karşılık verilmesini istediğini vurguladı.

Pyongyan yönetimi ayrıca Kırım'ı Rusya'nın toprağı olarak tanıdı.

Yeni bir dünya haritası hazırlayan Kuzey Koreli yayınevi de, Kırım'ı, Rusya toprağı olarak gösterdi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan ise Kiev ile Moskova arasında sorun olan Kırım konusunda sert bir açıklama geldi..

Bakanlık Sözcüsü Mariya Zaharova, "tanıyoruz ya da tanımıyoruz' açıklamalarının, Kırım'ın, Rusya'nın parçası olduğu gerçeğini değiştirmeyeceğini kaydetti..

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna ziyaretinde, Kırım'ı, Rusya'nın bir parçası olarak tanımadıklarını açıklamıştı.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz