Almanya sınırlarda işi sıkı tutuyor

Almanya sınırlarda işi sıkı tutuyor

Almanya ve Fransa, sınır kontrollerine devam edecek... Berlin, sınır geçişlerinde başlattığı pasaport kontrolü uygulamasını, güvenlik ve yasa dışı göçü engellemek amacıyla altı ay daha uzatacağını duyurdu. Fransız Hükümeti de, bu süreyi Nisan sonu olarak belirledi.

Almanya ve Fransa, Schengen bölgesine dahil olmalarına karşın sınır kontrollerine devam etme kararı aldı.

Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, hükümetin, sınır geçişlerindeki pasaport kontrolü uygulamasını, güvenlik ve yasa dışı göçü engellemek için altı ay daha uzatmaya karar verdiğini açıkladı.

De Maiziere, kontrollerin sadece Almanya-Avusturya sınırında ve Yunanistan-Almanya arasında sefer yapan uçakların yolcuları için havalimanlarında gerçekleştirileceğini belirtti.

Almanya, Eylül 2015'te, göçmen sayısındaki artış nedeniyle Avusturya sınırında kontrollere başlamıştı. Söz konusu uygulama, 11 Kasım 2017 tarihinde sona eriyordu.

Peş peşe yaşanan terör saldırıları sonrası olağanüstü hal kararı alan Fransa da, Almanya ile benzer bir uygulamaya gitti.

Risk analizlerinin ülkedeki terör tehdidinin devam ettiğini ortaya koymasının ardından sıkı sınır güvenliği uygulamaları 30 Nisan 2018'e kadar uzatıldı.

Avrupa Birliği, artan terör tehlikesi nedeniyle 7 Nisan 2017'de Schengen bölgesi dış sınırlarındaki giriş ve çıkış kontrollerini yoğunlaştırma kararı almıştı.


Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz