ABD ile vize krizi çözülecek mi?

ABD ile vize krizi çözülecek mi?

Vize krizinde Washington, "gerilimin düşmesinden" yana... Ankara ise süreçteki tutumu nedeniyle Amerikan yönetimine tepkili... Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, krize yol açan isimlerin diplomat değil, ajan olduklarını vurguladı. Tutuklanması krize neden olan ve avukatı ile görüşen İstanbul'daki Amerikan Başkonsolosluğu çalışanı Metin Topuz'un ise daha önce de 3 kez avukatı ile biraraya geldiği açıklandı.

Türkiye ile Amerika Birleşik Devletleri arasında vize krizinin çözmü için karşılıklı adımlar atıldı, ancak gerilim tutuklu ve aranan isimler üzerinden sürüyor...

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Amerikan mevkidaşı Rex Tillerson arasındaki telefon görüşmesinde, FETÖ davasından İzmir'de Aralık 2016'dan beri tutuklu bulunan papaz Andrew Craig Brunson konusu bir kez daha gündeme geldi.

Amerikan Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Heather Nauert, Brunson'ın eve döndüğünü görmek istediklerini belirterek, kesinlikle gerilimin düşmesinden yana olduklarını vurguladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise Washington yönetimine eleştirilerini sürdürdü.

Erdoğan, Amerikan Konsoloslukları'nda diplomat değil, FETÖ faili ajanlar bulunduğunu savundu. Benzer ajanların Amerika’da da olduğunu belirterek, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'i işaret etti.

Gülen'in iadesi için 85 koli belge gönderildiğini hatırlatan Cumhurbaşkanı, "Bütün bunlara rağmen Amerika Birleşik Devletleri'nin bu işlerde seyirci kalmaya devam etmesi, kusura bakmasınlar, stratejik müttefiklikle bağdaşan bir tavır olarak değerlendirilemez" dedi.

Tutuklanmasının ardından Ankara-Washington hattında krize yol açan İstanbul'daki Amerikan Başkonsolosluğu çalışanı Metin Topuz'un ise 17-25 Aralık operasyonları öncesi Emniyet Müdürlüğü Mali Şube'ye gittiği ortaya çıktı.

Topuz'un, mali şubeye ne için gittiği ise araştırılıyor.

Topuz'un daha önce Amerikan Adalet Bakanlığı Uyuşturucu ile Mücadele Dairesi mensubu gibi Türk polisi ile operasyonlara katıldığına ilişkin fotoğrafları ortaya çıkmıştı.

Topuz'un avukatı ile görüştürülmediği iddiası ise İstanbul Başsavcılığı tarafından yalanlandı. Topuz'a 30 Eylül, 2 Ekim ve 3 Ekim’de, avukatları Selman Alibaş ve Halit Akalp ile görüşme imkanı sağlandığı belirtildi. Topuz BUGÜN de avukatı ile görüştü.

Silivri'deki görüşmenin ardından Avukat Akalp açıklama yaptı.

AKALP:"BU KONUDA HERHANGİ BİR KISITLAMA SÖZ KONUSU DEĞİL, HUKUK KURALLARI İÇERİSİNDE ZATEN GÖRÜŞME KOŞULLARI BELLİ. DOLAYISIYLA DA BİZ GÖRÜŞMEMİZİ YAPTIK. GÖZALTI SÜRESİNDE DE MÜVEKKİLİMİZLE YASALARIN TANIDIĞI KOŞULLAR ÇERÇEVESİNDE GÖRÜŞTÜK. BU KONUDA HERHANGİ BİR SORUNUMUZ YOK. ŞU ANDA DA COK RAHAT BİR GÖRÜŞME YAPTIK."

Gerilime NATO da dahil oldu...

Genel Sekreter Jens Stoltenberg, Ankara ve Washington'a "konuşarak krizi çözmeleri" çağrısında bulundu. Stoltenberg çağrısının ardından da Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile konuya ilişkin bir görüşme gerçekleştirdi.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz