Okul servisinde "bonzai" skandalı

Okul servisinde "bonzai" skandalı

İstanbul'daki servis skandallarına bir yenisi daha eklendi...Ataşehir'de bir okul servisi şoförü, uyuşturucu maddenin etkisi altında yakalandı; üstelik uyuşturucu bulundurmak ve kullanmaktan suç kaydı olduğu da anlaşıldı...Peki böyle biri, nasıl servis soförlüğü yapabiliyor?...İşte yanıtı...

Okul servisleriyle ilgili skandallara bir yenisi daha eklendi.

İstanbul'da okul önlerinde uygulama yapan Mobil Okul Timi, yol kenarında bekleyen okul servisini denetledi; şoförün ayakta zor durduğunu görünce serviste arama yaptı..

Soförün, uyuşturucu maddenin etkisi altında olduğu anlaşıldı.. Araçta yapılan aramada ise sentetik uyuşturucu "bonzai" bulundu.

Üstelik şoför daha önce de "uyuşturucu bulundurmak ve kullanmak" suçundan gözaltına alınmıştı.

Peki poliste bu suçtan kaydı olan biri, nasıl öğrenci servisi şoförlüğü yapabiliyor?

"OKUL SERVİS ARAÇLARI HİZMET YÖNETMELİĞİNİN İLGİLİ MADDESİNDE BELLİ SUÇLAR TARİF EDİLMİŞTİR, MADDELERİNDEN CEZA ALMIŞ OLSA BİLE AFFA DAHİ UĞRASA ŞOFÖRLÜK YAPAMAZ DİYOR. AMA BU VATANDAŞIN POLİSTE BİR KAYDI VAR. GÖZALTINA ALINMIŞ BIRAKILMIŞ YANİ MAHKEMEYE ÇIKMAMIŞ" YANİ ÇALIŞTIRAN KİŞİLERİN BİR İHMALLERİ SÖZ KONUSU DEĞİL, ÇÜNKÜ POLİS KAYDI OLANIN ÇALIŞMAYACAĞI İLE İLGİLİ YÖNETMELİKTE BİR MADDE YOK ÇALIŞTIRANLAR SABIKASINA BAKMIŞ, SABIKASINDA SUÇA RASLANMAMIŞ"

Peki üst üste yaşanan skandalların ardından hükümetin gündemine gelen yeni yönetmelikte, bu konuda hangi değişiklikler öngörülüyor...

BAKAN YILMAZ: "ŞOFÖR VE REHBER PERSONEL SERTİFİKA ALMA ZORUNLULUĞU GETİRİLDİ. EĞER TAŞIMACILAR VE TAŞIMA PERSONELİ BAZI SUÇLARDAN DOLAYI HAKLARINDA KOVUŞTURMA BAŞLAMIŞSA, DAVA NETİCELENMESİNİ BEKLENMEDEN DAHİ BU FAALİYETTE YER ALMAYACAK"

Ancak Meslek Odası temsilcilerine göre, yeni yönetmelikteki sınırlama, sadece haklarında adli kovuşturma olanlara değil; belli suçlardan polis kaydı olanlara da getirilmeli

" DEMEKKİ BURDA ÖNEMLİ OLAN SENSÖR KAMERA DIŞINDA BU GİBİ YAPIYA ÖNEM VERMEK, YÖNETMELİĞİN İLGİLİ MADDESİNDEN POLİSTE KAYDI OLANLARI DA -BU SUÇLARLA İLGİLİ TABİİ-, KAPSAM İÇİNE ALMAK, VS DÜZENLEMELER YAPMAK DAHA MANTIKLI.. BURDA OKUL AİLE BİRLİKLERİNİN DE İDARELERİN DE BU KONULARDA DAHA ÖZEN GÖSTERMELERİ GEREKİYOR"

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz