Ergenekon dava dosyası yüce divan'da

Ergenekon dava dosyası yüce divan'da

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, Yüce Divan sıfatıyla, İlker Başbuğ ile 19 kişi hakkındaki "Ergenekon" davasıyla ilgili dosyanın ön incelemesini yapıyor...

Yüksek Mahkeme heyeti, konuyla ilgili incelemeyi, "Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme, silahlı terör örgütü kurma veya yönetme, silahlı terör örgütüne üye olmak suçlarından sanık Mehmet İlker Başbuğ ve diğer 18 sanığın yargılanmaları" olarak gündemine aldı.

İlker Başbuğ, Hasan Iğsız ve Nusret Taşdeler'in de aralarında bulunduğu 19 kişinin Yüce Divan'daki yargılanma süreci başladı.

Mahkeme, yapacağı ön incelemede, gönderilen evrakta ve iddianamede eksiklik bulunup bulunmadığını ele alacak.

Bu arada, Genelkurmay Başkanları ve kuvvet komutanlarının yargılanmasını Başbakan iznine bağlayan yasal düzenleme gereği, Başbuğ ve diğer asker kimlikli yargılanması için Yıldırım'ın izni gerekiyor...

Anayasa Mahkemesi, Başbakanlıktan izin gelene kadar dosyayı bekletilecek. İizin verilmesi halinde Yüce Divan yargılamasına başlanacak.

Anayasa Mahkemesi heyetinin Yüce Divan olarak görev yaptığı davada, ceza davası prosedürü izlenecek. Yargılamada, iddia makamında Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı yer alacak.


Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz