Yeni üniversiteye giriş sistemi açıklandı

Yeni üniversiteye giriş sistemi açıklandı

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, yeni üniversiteye giriş sistemini açıkladı. Yeni sınavın adı; "Yükseköğretim Kurumları Sınavı" olacak. Sınav, bir hafta sonunda ve üç oturumda tamamlanacak. Sistemde yapılan önemli değişikliklerden biri Temel Yeterlilik Testi'nden alınan 200 puanın, 2 yıl geçerli olması...

SARAÇ: "2018-2019 EĞİTİM YILINDA YÜKSEKÖĞRETİME GİRİŞ SINAVININ YENİ ADI, YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI SINAVI'DIR."

Milyonlarca öğrenci ve ailesinin merakla beklediği yeni üniversiteye giriş sınavı sistemi açıklandı. YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, sistemde yapılan köklü değişiklikleri açıklamak için kameraların karşısındaydı.

SARAÇ: "DAHA YALIN, SADE, KOLAY ANLAŞILABİLİR VE YÖNETİLEBİLİR BİR SİSTEME GEÇİYORUZ. SINAV PUAN TÜRLERİ 18'DEN 5'E İNDİRİLMİŞTİR. SINAV BEŞ HAFTA SONUNDAN BİR HAFTA SONUNA ÇEKİLMİŞ, ALTI OTURUMDAN ÜÇ OTURUMA İNDİRİLMİŞTİR."

Haziran ayında bir cumartesi günü yapılacak Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nda adaylar iki ayrı oturuma katılacak. Birinci oturumda, 40 adet Türkçe ve 40 adet Matematik sorusundan oluşan Temel Yeterlilik Testi çözülecek.

SARAÇ: "TÜRKÇEYİ DOĞRU KULLANMA, OKUMA, ANLAMA, KAVRAMA VE DİL HAKİMİYETİYLE TEMEL MATEMATİKSEL İLİŞKİLERDEN YARARLANMASININ ÖLÇÜLMESİ AMAÇLANMAKTADIR. TEMEL YETERLİLİK TESTİ, GEÇTİĞİMİZ SENELERDE OLDUĞU GİBİ, BU SINAVDA DA MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞIMIZIN ORTAK MÜFREDATINA DAYALI OLACAKTIR. BÜTÜN ADAYLARIN BU BİRİNCİ OTURUMA GİRMESİ ZORUNLUDUR."

İkinci oturum, aynı gün öğleden sonra yapılacak.

SARAÇ: "İKİNCİ OTURUMDA TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI-COĞRAFYA'DAN 40, SOSYAL BİLİMLERİ 40, MATEMATİK 40 VE FEN BİLİMLERİ 40 SORUDAN OLUŞACAK. LİSANS YERLEŞTİRME PUANI HESAPLANIRKEN TEMEL YETERLİLİK TESTİ'NİN AĞIRLIĞI YÜZDE 40 İKİNCİ OTURUMUN AĞIRLIĞI YÜZDE 60 OLACAK. "

Yabancı dil sınavı ise aynı hafta sonu pazar günü tek oturumda gerçekleştirilecek ve 80 sorudan oluşacak.

İlk oturumun sonucunda adayların temel yeterlilik testi puanı belirlenecek; bu yıl yükseköğretime giriş baraj puanlarında değişiklik yapılmayacak.

SARAÇ: "ADAYLARIN BİR ÖNLİSANS PROGRAMINI TERCİH EDEBİLMELERİ İÇİN TEMEL YETERLİLİK TESTİ PUANININ EN AZ 150 OLMASI GEREKMEKTEDİR. 180 VE ÜZERİ OLAN ADAYLAR İSE LİSANS PROGRAMLARINI TERCİH ETMEYE HAK KAZANACAKTIR. TEMEL YETERLİLİK TESTİ PUANI EN AZ 150 OLAN ADAYLAR, ÖZEL YETENEKLE ÖĞRENCİ ALAN LİSANS PROGRAMLARINI TERCİH EDEBİLECEK."

Sistemde yapılan önemli değişikliklerden biri de Temel Yeterlilik Testi'nden alınan 200 puanın 2 yıl geçerli olması...

SARAÇ: "İKİNCİ YIL ADAY BU PUANI KAFİ GÖRÜYORSA O SINAVA GİRMEYEBİLİR DEDİK, SINAV STRESİ AÇISINDAN ÖNEMLİ BİR KARAR... İKİNCİ SENE DAHA DÜŞÜK BİR PUAN ALDI DİYELİM, İSTEDİĞİ PUANLA TERCİH YAPAR..."

Oturumların süreleri ise daha sonra belirlenecek.

yeni sınav sistemine MHP'den sert tepki geldi.

MHP'li Erhan Usta: "SİSTEM DEĞİŞİKLİĞİ ZAMAN İÇİNDE OLABİLİR AMA BU KADAR SIK OLMASI ANLAŞILIR GİBİ DEĞİL

YAPILIŞ ŞEKLİNDE BU İŞİN BİR HATA VAR

BİRİNCİ SINAV SONUCU AÇIKLANMADAN ÖĞRENCİ KENDİ KANAATİNE GÖRE İKİNCİ SINAVA GİREREK DİYECEK BÖYLE BİR REZALET GÖRÜLMEDİ BU YANLIŞTAN VAZGEÇMEK LAZIM"

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz