Türkiye'den Danimarka'ya IŞİD tepkisi

Türkiye'den Danimarka'ya IŞİD tepkisi

Dışişleri Bakanlığı, İstanbul Ortaköy'de 39 kişinin can verdiği terör saldırısı ile bağlantısı bulunan Özbek Asıllı İbrahimjon Asparov'un Danimarka tarafından Türkiye'ye iade edilmeyip, serbest bırakılmasına tepki gösterdi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, "alınan kararın terörizme karşı uluslararası düzeyde yürütülen çabalara engel oluşturduğu ifade edildi.

Yılbaşı gecesi İstanbul Ortaköy’de 39 kişinin hayatını kaybettiği saldırıyı düzenleyen IŞİD'li teröriste silah ve mühimmat temin ettiği iddia edilen Özbek asıllı İbrahimjon Asparov, Temmuz ayından bu yana tutuklu bulunduğu Danimarka'da önceki gün serbest bırakıldı.

Konu ile ilgili Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Danimarka'nın, İbrohimjon Asparov adlı şahsın Türkiye’ye iadesini mesnetsiz iddialar öne sürerek reddetmesi, terörizme karşı uluslararası düzeyde yürütülen çabalara da bir darbe teşkil etmektedir" denildi.

Açıklamada, Danimarka makamlarının, Asparov'un iadesini reddetmesi ve adı geçen kişiyi serbest bırakmasının IŞİD'le mücadeleye ilişkin BM kararlarının ihlali anlamına geldiğinin altı çizildi.

Türkiye'nin bugüne kadar çatışma bölgeleriyle bağlantılı olabileceğinden şüphelenilen 5 bin 217 yabancıyı sınır dışı ettiği, 2 bin 946 kişiyi ise tutukladığı belirtilen açıklamada, aynı kararlılığın diğer ülkelerden de beklendiği vurgulandı.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz