İş mahkemeleri kanun tasarısı, meclis genel kurulu'nda

İş mahkemeleri kanun tasarısı, meclis genel kurulu'nda

Meclis Genel Kurulu'nda, İş Mahkemeleri Kanunu Tasarısı'nın görüşmeleri devam etti. Zorunlu arabuluculuk düzenlemesine dikkati çeken MHP Ankara Milletvekili Erkan Haberal, başvuru sürecinin gönüllü olarak yapılması gerektigini söyledi. Ara buluculuk görüşmelerinde, "İşçinin avukatla temsil edilmesi"nin zorunluluk haline getirilmesi uyarısını yaptı.

Çalışma hayatında bir çok degisikligi beraberinde getiren İş Mahkemeleri Kanun Tasarısı'nın Meclis Genel Kurulu'nda görüşmeleri sürüyor...

Öngörülen düzenlemelere göre, işçinin tazminat ve ücret, işverenin de alacak ve tazminat davaları açmadan önce arabulucuya başvurması gerekecek.

Değişiklerle ilgili muhalefetten önemli uyarılar geldi. MHP Ankara Milletvekili Erkan Haberal, zorunlu arabuluculuk düzenlemesine dikkati çekti.

"ARA BULUCULUK YÖNTEMİNİN UYUŞMAZLIKLARI MAHKEME ÖNÜNE TAŞIMADAN, KISA SÜREDE VE GİZLİLİK İÇERİSİNDE ÇÖZEBİLMESİ, AYRICA ÇATIŞMACI DEĞİL UZLAŞMACI BİR KARAKTERİNİN OLMASI MÜESSESENİN OLUMLU YÖNÜDÜR. NE VAR Kİ ARA BULUCULUK MÜESSESESİ GÖNÜLLÜLÜK VE İSTEĞE BAĞLILIK ESASINA DAYALI, TARAFLARIN SÜREÇTE EŞİT HAKLARA VE İMKÂNLARA SAHİP OLDUĞU, ALTERNATİF UYUŞMAZLIK ÇÖZÜM YÖNTEMLERİNDEN BİRİ OLDUĞU İÇİN ARA BULUCULUK MÜESSESESİNİN DAVA ŞARTI OLARAK DÜZENLENMEMESİ YERİNDE OLACAKTIR."

"Ara buluculuk müessesine karşı değiliz" diyen MHP'li Haberal, dikkat edilmesi gereken düzenlemelerin altını çizdi.

"ASIL ÖNEMLİ OLAN HUSUS, TARAFLARIN HAK VE HUKUKUNU HALELDAR ETMEYEN VE ADALETİN TESİSİ ADINA SAĞLIKLI İŞLEYEN BİR ARA BULUCULUK MEKANİZMASININ İNŞA EDİLMESİDİR. ŞAYET İŞÇİ-İŞVEREN ARASINDAKİ DAVA VE UYUŞMAZLIKLARIN YARGIYI BU DERECE MEŞGUL ETMESİ İSTENMİYORSA ÖNCELİKLE ÇALIŞMA HAYATININ ETKİN BİR ŞEKİLDE VE YETERİNCE DENETLENMESİ, TAŞERON UYGULAMASININ İSTİSNAİ HÂLE GETİRİLMESİ, ETKİN BİR SENDİKA VE TOPLU SÖZLEŞME DÜZENİNİN KURULMASI, İŞÇİNİN İŞ YERİ YÖNETİMİNE KATILMASI ANLAYIŞININ GÜÇLENDİRİLMESİ GEREKMEKTEDİR."

Tasarıya göre, yetki itirazını ara bulucu veya kurulacak büro değil, sulh hukuk mahkemelerinin değerlendireceğini hatirlatan Erkan Haberal, asıl işveren ve alt işveren ilişkisine de dikkati cekti.

"ASIL İŞVEREN ALT İŞVEREN İLİŞKİSİ İŞE İADE BAKIMINDAN DEĞERLENDİRİLMİŞ ANCAK İŞÇİLİK ALACAKLARI BAKIMINDAN DİKKATE ALINMAMIŞTIR. BU ÇERÇEVEDE ARA BULUCULUK ZORUNLU OLMAKTAN ÇIKARILMALIDIR. İŞÇİ SAHİP OLDUĞU HAKLARINA İLİŞKİN OLARAK MÜZAKEREYE ZORLANMAMALIDIR."

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz