Meyve-sebzelerin ambalajlanmasında yeni dönem

Meyve-sebzelerin ambalajlanmasında yeni dönem

Artık meyve ve sebzelerin üzerine etiket yapıştırılamayacak, damga vurulamayacak. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın tebliğine göre; ürünler ve ambalajları, yağış altında, aşırı sıcaklarda ve dondurucu soğuklarda yüklenip boşaltılamayacak.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın tebliği ve Türk Standartları Enstitüsü'nün belirlediği standartlar çerçevesinde, artık meyve ve sebzelerin üzerine etiket yapıştırılamayacak, damga vurulamayacak.

Tebliğiyle yaş meyve ve sebze için ambalaj ve soğuk zincir zorunluluğu getirilirken, uygulamada Türk Standartları Enstitüsü'nün belirlediği standartların esas alınacağı belirtilmişti.

Kurumun, meyve ve sebzelerin depolanması, soğukta muhafazası, taşınması ve ambalajlanması konularında 38 standardı bulunuyor. Bu standartlarda yer alan ortak hükümlere göre, tüketicilere yönelik "küçük" ve "büyük dış" olmak üzere iki tip ambalaj bulunacak. Ambalajlar taşıma, muhafaza ve pazarlama süresince ürünleri en iyi şekilde koruyacak ve sağlığa zarar vermeyecek nitelikte ahşap, mukavva veya diğer malzemeden hazırlanmış kasa, kutu, tabla, sandık ve sepet şeklinde olabilecek.

Ambalajların ağırlıkları 50 kilogramı aşamayacak. Meyvelerin üzerine doğrudan etiket yapıştırılamayacak veya damga vurulamayacak. Ambalajların içinde hiçbir yabancı madde bulunmayacak.

Ambalajların üzerine veya etiketlerine, ürüne ilişkin bilgiler silinmeyecek ve bozulmayacak şekilde okunaklı yazılacak.Ambalajın ağzı açıldığında tekrar kapatılmayacak veya kapatıldığında bu durum belli olacak şekilde kullanılacak.

Ürünler ve ambalajları işleme yerlerinde, depolarda ve taşıtlarda kötü koku yayan ve bunları kirletecek ilaçlar ve maddelerle bir arada bulundurulmayacak, yağış altında, aşırı sıcak ve dondurucu soğuklarda yüklenip boşaltılmayacak.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz