Almanya'dan Türklerin iltica taleplerine ret

Almanya'dan Türklerin iltica taleplerine ret

15 Temmuz darbe girişimi sonrası artan Almanya'ya iltica taleplerinin çoğu Berlin tarafından reddedildi. Türkiye'den yapılan 8 bin 547 başvurunun 5 bin 40'ına ret cevabı verildi. 24 Eylül'de yapılacak genel seçimler öncesi ise Sosyal Demokratların başbakan adayı Schulz, Merkel'i ikinci bir televizyon düellosuna davet etti.

Ankara ile Berlin arasındaki gerginliğin artmasında payı olan 15 temmuz darbe girişimi sonrası Almanya'ya yapılan iltica taleplerinin çoğu, Federal Hükümet tarafından reddedildi.

Federal Göç ve Mülteci Dairesi, yıl başından bu yana 8 bin 547 Türk vatandaşının iltica başvurusu yaptığını ve bunlardan 5 bin 40'ına ret cevabı verildiğini açıkladı. Ret kararlarına gerekçe olarak ise başvuruların dayanağı olmaması gösterildi.

Bazı eyaletlerin Türk vatandaşlarını Türkiye’ye sınırdışı ettiği kaydedilen haberde, Berlin eyaletinin bu yıl 4, Saksonya’nın da 2 kişiyi Türkiye’ye geri gönderdiği ifade edildi.

24 Eylül'de yapılacak Almanya genel seçimleri öncesi Sosyal Demokrat Parti Genel Başkanı ve başbakan adayı Martin Schulz, bir kez daha Başbakan Angela Merkel'i televizyon düellosuna davet etti.

3 Eylül'deki seçim düellosunda önemli konuları Hristiyan Demokrat Birlik Genel Başkanı ve Başbakan Angela Merkel ile tartışma fırsatı bulamadığını belirten Schulz, Merkel'e bir mektup yazarak yazılı olarak yeni bir buluşmaya davet ettiğini açıkladı

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz