Irak'ta "bağımsızlık referandumu" tartışması

Irak'ta "bağımsızlık referandumu" tartışması

Irak'ta gündem, 25 Eylül'de bölgesel yönetimin gerçekleştirmeyi planladığı bağımsızlık referandumu... Irak Başbakanı İbadi, ülkenin bölünmesine asla izin vermeyeceklerini vurguladı. Yönetim başkanı Barzani ise Kerkük'te istikrarın bozulmasına izin vermeyeceklerini söyledi.

Irak'taki bölgesel yönetim, tepkilerin gölgesinde 25 Eylül bağımsızlık referandumu hazırlıklarını tamamladı.

Irak Başbakanı Haydar el İbadi Kürtlerin umuduna saygı duyduğunu ancak ülkenin bölünmesine asla izin vermeyeceklerini vurguladı. Referandumun yasal olmadığını belirten İbadi, bölge halkına boykot çağrısı yaptı.

Bölgesel yönetim başkanı Mesud Barzani'de , Irak'ta federal değil ancak mezhebe dayalı bir devletin olduğunu belirterek, referandumu isteyenlere saygı duyulması gerektiğini söyledi.

Kerkük'e ilişkin tartışmaları da değerlendiren Barzani, halkın kendi kaderini tayin edeceğini ve bunu engellenmeye çalışılmasına da izin vermeyeceklerini vurguladı.

Bağdat ve Ankara'nın tepkisi ile karşılaşan uygulamaya İsrail'den tehlikeli bir yorum geldi.

İsrailli general ve eski Genelkurmay Başkan Yardımcısı Yair Golan, PKK'nın terör örgütü olmadığını ve Irak, Suriye, Türkiye ile İran'ı kapsayan bir Kürt devletini desteklediğini söyledi.

Golan, kurulacak bir devletin bölgede istikrar sağlayacağını iddia etti.

Suriye'de süren IŞİD operasyonlarında da Suriye ordusu ve beraberindeki silahlı güçler Deyr ez Zor'un ana girişindeki terör örgütü savunmasını kırdı.

Güneybatıdan giriş yapan birlikler, Kentin girişinde iki farklı koldan biraraya geldi.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz