Etiyopyalı Edris, erkekler 5 bin metrede altın madalyanın sahibi oldu

Etiyopyalı Edris, erkekler 5 bin metrede altın madalyanın sahibi oldu

Dünya Atletizm Şampiyonası'nda 9. gün geride kaldı... Büyük Britanya'nın kazandığı 4x100 metre bayrak yarışında Türkiye 7. oldu.

İngiltere'nin başkenti Londra'da düzenlenen 16. Dünya Atletizm Şampiyonası'nın 9. gününde, kadınlar 100 metre engelli finali gerçekleştirildi.

Olimpiyat şampiyonluğu bulunan Avustralyalı Sally Pearson, 12,59'luk derecesiyle dünya şampiyonu oldu. Avustralyalı atlet, 2011'in ardından ikinci kez dünya şampiyonu unvanını elde etti. Birleşik Amerikalı Dawn Harper Nelson, 12,63'lük süresiyle gümüş, Alman Pamela Dutkiewicz ise 12,72 ile üçüncü olarak bronz madalya aldı.

Erkekler 5 bin metre finalinde Etiyopyalı Muktar Edris, 13.32.79'luk derecesiyle altın madalyanın sahibi oldu. 10 bin metrede altın madalya kazanan Büyük Britanyalı Muhammed Farah, bu yarışta 13.33.22'lik süresiyle gümüş madalya, Birleşik Amerikalı Paul Kipkemoi Chelimo ise 13.33.30 ile bronz madalya elde etti.

Kadınlar yüksek atlamada altın madalya, organizasyona "tarafsız sporcu" olarak katılan Rus Maria Lasitskene'nin oldu. Rusya Atletizm Federasyonu'nun uluslararası organizasyonlardan men cezasının sürmesi nedeniyle şampiyonaya "tarafsız sporcu" olarak katılan Lasitskene, 2,03'lük derecesiyle altın madalya elde etti. Rus sporcu, 2015'in ardından ikinci kez dünya şampiyonluğuna ulaştı. Ukraynalı Yuliia Levchenko, 2,01 metrelik atlayışıyla gümüş, Polonyalı Kamila Licwinko ise 1,99 ile bronz madalya kazandı.

Erkekler dekatlonda, Fransız Mayer, müsabakalar sonunda toplam 8 bin 67 puana ulaşarak, ilk dünya şampiyonluğunu elde etti. Alman Rico Freimuth, 7 bin 894 puanla gümüş, vatandaşı Kai Kazmirek ise 7 bin 796 puanla bronz madalya kazandı.

Kadınlar 4x100 metre bayrak yarışı ALİYAH BIRAVN, ALİSIN FELİKS, Morolake Akinosun ve Tori BOVİ'den oluşan ABD, 41,82'lik derecesiyle altın madalyanın sahibi oldu.

AŞA FİLİP, DEZİRE HENRİ, DİNA EŞIR SİMİT ve DERIL NEYTA'nın temsil ettiği Büyük Britanya, 42,12'lik süresiyle gümüş madalya elde etti.

JURA LEVİ, NATAŞA MORİSIN, SİMONE FEYSİ ve SAŞALE FORBIS'un yer aldığı Jamaika ise 42,19 ile bronz madalyaya ulaştı.

Türkiye, erkekler 4x100 metre bayrak yarışında 7. oldu. Ramil Guliyev, Yiğitcan Hekimoğlu, Jak Ali Harvey ve Emre Zafer Barnes'ın temsil ettiği Türkiye, tarihinde ilk kez katıldığı 4x100 metre bayrak yarışı finalini 38,73'lük derecesiyle 7. sırada tamamladı.

ŞİJİNDU YUJAH, EDIM GEMİLİ, DENYIL TALBOT ve MİŞEL BILEYK'in temsil ettiği Büyük Britanya, 37,47'lik süresiyle altın madalya elde etti.

MAYK RACIRS, JASTİN GETLİN, JEYLIN BEYKIN ve KRİSTİYAN KOLMIN'ın yer aldığı ABD, 37,52'lik derecesiyle gümüş madalyanın sahibi oldu.

ŞUHEY TADA, ŞOTA LİZUKA, YOŞİHİDE KİRYU ve KENJİ FUJİMİTSU'dan oluşan Japonya ise 38,04 ile bronz madalya kazandı.

Usain Bolt, OMAR MAKLOD, JULYAN FORTE ve YOHAN BILEYK'den oluşan Jamaika ise yarışı tamamlayamadı. Son 100 metreyi koşan olimpiyat ve dünya şampiyonu rekortmen atlet Usain Bolt, sakatlanarak yarışı yarıda bıraktı.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz