Washıngton-Pyongyang gerilimi tırmanıyor

Washıngton-Pyongyang gerilimi tırmanıyor

Tüm dünya, Washington ve Pyongyang arasındaki krizi endişe ile takip ediyor... Japonya, sığınaklar hazırladı; Rusya sınır güvenliğini arttırdı. Kuzey Kore'nin hedef gösterdiği Guam Adası'nda da nükleer saldırı eğitimleri başladı. Taraflar, askeri hazırlıklarını hızlandırdı. Yaşanan gerilim ise Amerikan Başkanı Trump'a yaradı. Ülkesinde zor günler geçiren Trump'ın oyları kriz ile birlikte yükselişe geçti...

Amerika Birleşik Devletleri ile Kuzey Kore arasındaki gerilim neden ile dünyayı savaş endişesi sardı... Karşılıklı tehditler ile tırmanan Pasifik krizi, bölge ülkelerini pozisyon almaya itti.

Japonya ve Güney Kore'de sığınaklar hazırlandı, Rusya, sınır güvenliğini artırdı. Guam Adası Ulusal Güvenlik İdaresi, vatandaşlara nükleer saldırı durumunda yapmaları gerekenlere ilişkin tavsiyeler yayınladı. Adada halk, gıda stoklamaya başladı.

Taraflar ise tüm bu tedirginliğe karşın söylemlerinde geri adım atmıyor...

Amerikan Başkanı Donald Trump, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a, Kuzey Kore’nin nükleer tehdidine son verme konusunda kararlı olduğunu belirtti. Trump, ülkesinin müttefikleriyle birlikte diplomatik, ekonomik ve askeri tedbirlerin tümünü uygulamaya hazır olduklarını da bildirdi.

Tehditlerin kaynağı olan Kuzey Kore'de de işçilerin, parti üyelerinin ve eski askerlerin tekrar orduya katılmak için gönüllü olduğu haberleri yayınlanıyor. Şu ana kadar 3.5 milyon kuzey koreli, orduya katılmak için gönüllü oldu.

Ancak krizden, şimdilik karlı çıkan tek isim de yine Amerikan Başkanı Donald Trump oldu. Anketlere göre Kuzey Kore'ye yönelik sert tutumu Trump'ın popülaritesini yükseltti. Trump'ı onaylayanların oranı yüzde 6 artarak yüzde 45'e ulaştı.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz