Trump'tan Venezuela açıklaması: "askeri seçenek masada"

Trump'tan Venezuela açıklaması: "askeri seçenek masada"

Amerikan Başkanı Donald Trump'tan Venezuela için de askeri müdahale açıklaması geldi... Trump, "Venezuela için birçok seçeneğimiz var. Askeri seçeneği de bundan ayrı tutmuyorum" dedi...

Kuzey Kore'ye karşı tutumunu sertleştiren ve askeri seçeneklerin 'hazır' olduğunu belirten Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Trump'tan bir açıklama da Venezuela için geldi...

Amerikan Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ve Washington'un Birleşmiş milletler Büyükelçisi Nikki Haley ile yaptığı toplantının ardından basın mensuplarının karşısına geçen Trump, "Venezuela için birçok seçeneğimiz var. Askeri seçeneği de bundan ayrı tutmuyorum" vurgusu ile silahlı müdahale ihtimalinin bulunduğunu belirtti.

Venezuela'nın coğrafi olarak ABD'ye yakın olmasına dikkati çeken Trump, "Biliyorsunuz, dünyanın her yerinde, çok, çok uzak yerlerde bile askeri birliklerimiz var. Venezuela çok uzak değil ve insanlar acı çekiyorlar, ölüyorlar" ifadesini kullandı.

Trump'un açıklamasına, carakas yönetiminden yanıt gecikmedi... Venezuela Savunma Bakanı Vladimir Padrino, "Savunma Bakanı ve bir vatandaş olarak bunun çılgınca bir hareket olduğunu söyleyebilirim. ABD hükümetinde aşırıcı elit bir grup var. Ve şu anda ne olduğunu veya dünyaya ne olacağını bilmiyorum. Ya insanlığın sonu gelirse. Ya gezegenin sonu gelirse" ifadelerini kullandı.

Venezuela'da Nisan ayından bu yana devam eden hükümet karşıtı protestolarda, 120'den fazla kişi hayatını kaybetmişti. Maduro, geçtiğimiz günlerde yaptığı konuşmada Trump'a yüz yüze görüşme teklifinde bulunmuştu.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz