Trump: "bunu yaptığına pişman olacak"

Trump: "bunu yaptığına pişman olacak"

Uzak doğu'da sular ısınıyor... Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore'nin, Washington'u, Guam Adası üzerinden bir kez daha tehdit etmesi durumunda, buna pişman olacağını söyledi... Çin, iki ülke yöneticilerine "karşılıklı güç gösterilerine son verin" çağrısında bulundu... Krizin ekonomik boyutuna ilişkin ilk rakam, küresel finans çevrelerini endişelendirdi...

Amerika Birleşik Devletleri ile Kuzey Kore arasında restleşme sürüyor...

ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong-un'un, Guam Adası'nı bir kez daha açıktan tehdit etmesi durumunda "bunu yaptığına pişman olacağını" söyledi.

Açıklamalarının tansiyonu yükselttiğine yönelik eleştirileri yanıtlayan Trump, "Bu ülkede benim söylediklerimden mutlu olan onlarca milyon insan var. Çünkü nihayet ülkemiz, ulusumuz ve dostlarımız için dik duran bir başkan var" ifadesini kullandı.

Twitter hesabında paylaştığı "silahlarımız dolu ve hedeflerine kilitli" ifadesinin sorulması üzerine Trump, sözlerinin oldukça açık olduğunu, her şeyi dikkatlice ele aldıklarını ve sözlerinin ağırlığının iyi anlaşılması gerektiğini dile getirdi.

Kriz ile ilgili Çin'den de bir açıklama geldi... Pekin yönetimi, ABD ile Kuzey Kore arasında tırmanan gerilime ilişkin taraflara "karşılıklı güç gösterisine son vermeleri" çağrısı yaptı...

ABD Başkanı Trump ve Kuzey Kore Lideri Kim Jong-Un arasındaki nükleer savaş atışması, dünya piyasalarına ise çok pahalıya mal oldu.

Sadece geçen hafta küresel endekslerde 1 trilyon dolarlık piyasa değeri "buhar olurken" yatırımcıların risk iştahı sıfırlarma noktasına geriledi...

Jeopolitik gelişmeleri endişe ile izleyen yatırımcılar, güvenli limanlara yönelirken, altının onsu üç gün içinde yüzde 2 oranında artış gösterdi.

Kuzey Kore ve ABD’nin karşılıklı restleşmesinden en çok Amerikalı silah şirketleri kazançlı çıktı. Tarafların söz düellosunda özellikle; Northrop Grumman, Raytheon, Rockwell Collins, Boeing ve Lockheed Martin gibi silah devlerinin hisse yükseliş oranları yüzde 20’lere ulaştı.

Öte yandan, günümüzde var olduğu bilinen 60 megatonluk bir hidrojen bombasının yıkım gücünün Hiroşima’ya atılanın tam 4 bin katı olduğu belirtiliyor.

Ve eğer dünyanın herhangi bir noktasına bu bombalardan bir tane bile atılacak olursa yıkıma uğrayan sadece saldırıya uğrayan ülke değil dünyanın geneli olacak....

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz