Akyüz'den tepki çeken yanıt

Akyüz'den tepki çeken yanıt

15 Temmuz darbe girişiminin komuta merkezi Akıncı Üssü'ndeki eylemlere ilişkin davada, eski Albay Bilal Akyüz'ün çapraz sorgudaki tavrı tepkiyle karşılandı... Müşteki avukatının "Terör örgütü başının kitapları" ile ilgili sorusuna sanık Akyüz'ün verdiği yanıt, salonda tansiyonu yükseltti.

Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Sincan Cezaevi'nde görülen davanın 9'uncu duruşmasında, eski kurmay albay Bilal Akyüz'ün, çapraz sorgusuna devam edildi...

Akıncı Üssü'nde, firari Adil Öksüz ve FETÖ'nün diğer sivil imamlarını görmediğini söyleyen Akyüz, müşteki vekili Avukat Emrullah Beytar'ın, "Fethullah Gülen'in kitaplarını okudunuz mu?" sorusuna "Hayır" diye cevap verdi.
Bunun üzerine tekrar söz alan Avukat Beytar, "Said Nursi ile ilgili yazdığım bir kitap nedeniyle Fethullah Gülen'in bütün kitaplarını okudum. Sanığın dünkü savunmasında verdiği gemi örneği, Gülen'in kitaplarında geçiyor. Gülen'in kitaplarını okumayan bu örneği veremez. Sanık ayak üstü yalan söylüyor" dedi.

Bu sözlere sanık avukatlarından yoğun tepki geldi. Mahkeme Başkanı Selfet Giray bunun üzerine avukattan sorusunu yorum yapmadan sormasını istedi.
Avukatın, "Fethullah Gülen'in kitaplarını okumayan bu örneği veremez. Bunu nasıl izah ediyorsunuz" sorusuna sanık Akyüz, "gülüyorum size" şeklinde yanıt verdi.

Bu sözler üzerine müştekilerin oturduğu bölümden yoğun tepki geldi. Salonda bir anda tansiyon yükseldi, bazı müştekiler sanığa hakaret etti. Mahkeme Başkanı Selfet Giray, güvenlik güçlerinden, bağıran kişilerin salondan çıkartılmasını istedi, avukat ve sanığı da diyaloga girmemeleri yönünden uyardı.

Duruşmayı, Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç ve bazı kamu denetçileri de izlerken meclis Başkanı İsmail Kahraman ve Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz da davaya müdahillik talebinde bulundu.

Darbe teşebbüsü sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik suikast girişimi ve 2 polisin şehit edildiği saldırıya ilişkin, 3'ü firari, 43'ü tutuklu 47 sanığın yargılandığı davaya da Muğla'da devam edildi.

Saldırıyı gerçekleştiren FETÖ'nün "suikast timi"ndeki biri firari 37 asker için en az 6'şar kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep ediliyor.

bu arada, suikast timinden Gökhan Güçlü'nün "hero" tişörtüyle mahkemeye gelmesiyle ilk dava açıldı. ilgili cezaevinin ikinci müdürü, bir idari personel ile üç infaz koruma memuru, Adalet Bakanlığı'nın kararıyla açığa alınmalarının ardından, haklarında dava açıldı..

Terör örgütüne yönelik operasyonlar da sürüyor...
Samsun'da, Paralel Devlet Yapılanması soruşturması kapsamında gözaltına alınan 25 kişiden 8'i sorgularının ardından Samsun Adliyesine sevk edildi.
Gözaltına alınanların bazılarının örgütün gizli haberleşme sistemi "ByLock" kullandıkları öne sürüldü.

Niğde de 'Hero' yazılı tişörtle gezen 17 yaşındaki Ramazan Ö. ihbar üzerine Güvenlik şube müdürlüğü ekipleri tarafından gözaltına alındı..

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz