Almanya-Türkiye arasında "Konya" krizi

Almanya-Türkiye arasında "Konya" krizi

İncirlik'ten sonra Konya'da görev yapan Alman birliğinin, milletvekilleri tarafından ziyaret edilmesine izin verilmemesine tepkiler sürüyor... NATO Genel Sekreter Stoltenberg'in ardından bir açıklama da Almanya'dan geldi.. Başbakan Angela Merkel konuyu Türkiye ile siyasi pazarlığa dönüştürmeyeceklerini belirtti.

Türkiye'nin, NATO kapsamında Konya'da görev yapan Alman askerlerinin, Almanya'dan gelecek siyasilerce ziyaret edilmesine izin verilmeyeceğini bildirmesinin yankıları sürüyor...

Almanya Başbakanı Angela Merkel, ziyaret krizi ile ilgili Alman medyasına açıklama yaptı..

Merkel, Alman askerlerine ziyaret izninin, Türkiye ile siyasi pazarlık konusu yapılamayacağını söyledi. Alman Başbakan, "Herhangi bir karar almadan önce NATO'nun görüşmesinin sonucunu beklemeliyiz" ifadelerini de kullandı.

Daha önce Ankara ve Berlin arasında yapılan görüşmeler sonunda Alman siyasilerin Konya’daki üste görevli Alman askerlerini ziyaret etmeleri konusunda mutabık kalınmıştı.

NATO misyonu kapsamında Konya 3. Ana Jet Üssü’nde konuşlanan 30 Alman askeri, IŞİD’e karşı oluşturulan uluslararası koalisyona, AWACS erken uyarı uçaklarıyla destek veriyor.

Soruna; Hamburg’da yapılan G-20 Zirvesi sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bu ülkede yaşayan Türk vatandaşlarla toplantı düzenleyip hitap etmesine izin verilmemesinin neden olduğu öne sürülüyor...

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz