Brüksel'den Ankara'ya ılımlı mesaj geldi

Brüksel'den Ankara'ya ılımlı mesaj geldi

Avrupa Birliği Türkiye'ye kapısını açık tutmak istiyor.... Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, konuya ilişkin Almanya medyasına açıklama yaptı... Juncker, Türkiye'nin demokratik, istikrarlı ve ekonomik açıdan başarılı olduğunu ve Avrupa Birliği'nin Ankara'ya kapısını açık tutmak istediğini söyledi...

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Alman "Bild am Sonntag" gazetesine yazdığı makalede, Türkiye ile ilişkileri değerlendirdi..

Türkiye'nin demokratik, istikrarlı ve ekonomik açıdan başarılı olduğunu vurgulayan Juncker, Fethullahçı Terör Örgütü'nün darbe girişiminden bir yıl sonra da Avrupa'nın elinin Ankara'ya uzatılmış halde olduğunu kaydetti.

Görüş ayrılıklarına rağmen Avrupa Birliği'nin kapılarını Türkiye'ye açık tutmak istediğini belirten Juncker, Ankara'nın uzaklaşmak yerine Avrupa'ya daha yakın hareket etmesi gerektiğini söyledi.

Avrupa Birliği'ne katılmak için birliğin değerlerine uyumlu olunması gerektiğini söyleyen Komisyon Başkanı, "İnsan haklarının, basın özgürlüğünün ve hukuk devletinin içinde bulunduğu durum Birlik değerleri ile kesinlikle uyumlu değil" dedi.

İdam cezası tartışmalarını da değerlendiren Juncker, "Eğer İdam cezası geri gelirse bu Ankara’nın Avrupa Birliği üyeliğine kapıyı kapatması anlamına gelir" uyarısını yaptı.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz