Uyuşturucu bağımlıları

Uyuşturucu bağımlıları

Çocuklar, gençler, yetişkinler. Uyuşturucunun pençesinde biten hayatlar... Hergün yürek yakan farklı bir hikaye geliyor, gündeme... Uyuşturucuya başlanmasını önleyici tedbir alınmasına vurgu yapan uzmanlar, çözüm için hem aileleri uyarıyor, hem de yetkililere sesleniyor...

Her yaştan bağımlı var sokaklarda. Görüntüleri içler acısı.

Her gün farklı bir hikaye ile gündeme geliyor, bağımlılık sorunu.

Eroin, kokainden kriz geçirenler. Bonzaiden sokaklarda bayılanlar.

Bu aile de İstanbul'da yaşıyor... Anne, çocuğunun ve eşinin eroin kullandığını biliyor. Ancak onları bırakmak istemiyor. Kocası önce kendisine sonra 20'li yaşlardaki iki çocuğuna eroini iğneyle veriyor.

Antalya'da da madde bağımlısı bir çift tedavi gördükleri hastaneden kaçtı. Çiftin 5 ay önce doğan bebekleri de bağımlı olarak dünyaya gelmişti.

Tokat'ta da bonzai kullanan genç, polis baskınında ölü bulundu.

"SOSYAL PROBLEM OLMAKTAN ÇOK YAŞAMI TEHDİT EDİYOR.OLAYIN SADECE NARKOTİK BOYUTU DEĞİL, EN ÖNEMLİ KONU BİLİNÇ BU YOK.HAP BONZAİ HATTA ÇAKMAK GAZINA KADAR BU DÜŞTÜ. BÜTÜN OKULLARDA VAR. "

Uzmanlar, uyuşturucu kullanımını önleyici tedbirler üzerinde durulması gerektiğini belirtiyor.

"TOPLUMSAL BİLİNÇ BİLGİLENDİRME CAYDIRICI KORUYUCU TEDBİRLERİN ALINMASI, ASIL ÖNEMLİ OLAN ÖNLEME."

Peki bu bataklıktan kurtulmak mümkün mü?

"DENİYOR MERAK EDİYOR KULLANIYOR. MADDE KULLANMAYA BAŞLADIYSANIZ, MADDEYİ GEREKTİĞİNDE BIRAKIRIM DİYE DÜŞÜNMESİN. ÇOCUK ÖĞRENCİYSE OKULA GİTMEZ, ÇALIŞIYORSA İŞE GİTMEZ. MALESEF ÖLMEYE ADAY OLUNUR. BAĞIMLILIKTA TEDAVİ ORANI YÜZDE 5 .YÜZ KİŞİDEN 95 İ AYNEN DEVAM EDİYOR. "

Uzmanların çağrısı hem ailelere, hem de yetkililere.

"EĞER SİZ ÇOCUĞUNUZLA İLGİLENMEZSENİZ SADECE DERS EĞİTİM VERME DEĞİL; ÇOCUĞUN ENERJİSİNİ KÜLTÜREL ALANLARDA SPOR ALANLARINDA ENERJİSİNİ BOŞALTMAZSANIZ . YASAL TEDBİRLER VAR AMA YETERSİZ. KULÜPLERDE VE KAHVEHANELERDE KÜMELENİLMESİ GEREKİYOR. DENETİMLER YETERSİZ. "

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz