Piyasalar yeni haftaya nasıl başladı?

Piyasalar yeni haftaya nasıl başladı?

Dolar, haftaya 3 lira 50 kuruşun üstünde başladı, altın ise, 5 haftanın en düşük seviyesini gördü... Altındaki düşüşün geçici olduğunu söyleyen uzmanlar, Türk lirasının değerlenmesi için doların 3 lira 20 kuruş seviyesine düşmesi gerektiğine dikkati çekiyor.

Haftanın ilk iş gününde Dolar, açılışta 3.50 seviyesinin üstüne çıktı. Euro, 3.93 lira bandında işlem görüyor.

Döviz hareketlerini değerlendiren Ekonomist Esfender Korkmaz, kurun dengeye gelmesi için doların 3 lira 20 kuruş seviyesine düşmesi gerektiğini söylüyor.

"MB TÜFE BAZLI REEL KUR ENDEKSİNE GÖRE DOLARIN 3.20 OLMASI LAZIM.ÜSTÜNDE OLDUĞU SÜRECE DOLAR DEĞERLİ. 3.20NİN ALTINA İNERSE TL DEĞERLENMEYE BAŞLAR "

Korkmaz, Türk lirasının değer kaybetmesinin ekonomide durgunluğa yolaçtığına dikkati çekiyor...

"DEĞERLİ DOLARIN GETİRDİĞİ SOUNLARLA KARŞI KARŞIYAYIZ. DIŞ BORÇLARI ÖDEMENİN MALİYETİ ARTIYOR. FİYATLARIA YANSIYOR. İÇ TALEBE DE YANSIYOR. DURGUNLUĞU ARTTIRIYOR"

Peki, önümüzdeki süreçte kur dengelenir mi?

"3.20YE İNMESİ BU ŞARTLARDA ZOR. İNMESİ İÇİN ÖNCE SİYASİ PLATFORMU DEĞİŞTİRMEK LAZIM. SERMAEYE GÜVENCE VERMEK LAZIM. ORTADOU BATAĞINDAN TÜRKİYEYİ ÇIKARMAK LAZIM. BUNUN DA SİYASİ ALT YAPISININ OLMASI LAZIM. 3.20 FED KARARLARI ULUSLARARASI TÜRKİYEYE GİREN SERMAYE BUNA BAKACAK OLURSAK DOĞRUDAN TÜRKİYEYE GİREN YATIRIMDA AZALMA VAR. 4.14 BU AZALMA DA TÜRKİYEYE AZ DÖVİZ GİRİŞİ DEMEKTİR VE KURA ARTIŞ YÖNÜNDE BASKI YAPAR FED KARARLARI DA ÖYLE.DIŞ BORÇLARIN ÇEVRİLMESİ DÖVİZ REZERVİNİN AZALMASI DA KURA BASKI YAPIYOR."

Altın ise, 140,6 lira olan gram fiyatı ile 5 haftanın en düşük seviyesini gördü. Kapalıçarşı'da çeyrek altın 231, Cumhuriyet altını da 942 liradan alıcı buluyor. Ancak, Ekonomist Korkmaz'a göre bu düşüş geçici…

" BUNLAR DA GEÇİCİ FAKTÖRLER. ALTININ DÜŞMESİNİ SAĞLAYACAK BİR OLUMLU EKONMİK ALT YAPI YOK. ABD HERNEKADAR OLUMLU GELİŞMELER VARSA DA TÜRKİYE 2009 KRİZİNİN GETİRDİĞİ SONUÇLARI ÇÖZEBİLMİŞ DEĞİL ONUN İÇİN ALTINDA MANİPLASYON OLDUĞUNU BİLİYORUZ. BİRÇOK ÜLKE ALTIN FİYATLARIYLA OYNUYOR 00.29 ALTININ FİYATI UZUN DÖNEMDE DÜŞMEZ"

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz