Mehmetçik Katar'a ulaştı

Mehmetçik Katar'a ulaştı

Diplomatik ilişkilerin kesilmesi sonrası 3 Arap ülkesinin, Katar'daki vatandaşlarına geri dönmeleri ve kendi topraklarında yaşayan Katarlılara ülkelerini terk etmeleri için tanıdığı süre sona erdi. Suudi Arabistan; krizin çözümünün, teröre destek verilmesinden vazgeçilmesi olduğunu yineledi. Türk Askeri birliği, Katar ile planlanan ikili tatbikat kapsamında DÜN GECE Doha'ya ulaştı.

5 haziran'da diplomatik ilişkilerin kesilmesi sonrası Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn'in; Katar'daki vatandaşlarına geri dönmeleri ve kendi topraklarında yaşayan Katarlılara da ülkelerini terk etmeleri için tanıdığı süre sona erdi.

14 günlük süre, ülkelerin yerel saatiyle 24.00'te son buldu. Bu üç ülkenin vatandaşı olup ülkelerine dönenler ve bu ülkelerde yaşayıp da Katar'a dönenlerin sayısı ise bilinmiyor. Söz konusu kararın ardından Katar'da bu ülkelerin vatandaşı olan 11 bin 387 kişinin bulunduğu, bu ülkelerde ise bin 927 Katarlının olduğunu açıklanmıştı.

Katar'ın krizin aşılması için kendilerine herhangi bir talepte bulunulmadığını açıklaması sonrası, Suudi Arabistan'dan bir çağrı geldi.
Diplomatik krizin çözümünün basit bir yolu olduğunu belirten Dışişleri Bakanı Adil el Cubeyr, "Doha yönetiminin radikal hareketleri ve terörü desteklemeyi bırakması gerektiğini" bildirdi.

El Cubeyr, Katar'da akıl ile mantığın galip gelmesini ve kendileri için de faydalı olacak adımları atmaya başlamalarını umduğunu, sözlerine ekledi.

Hamas'tan da krize ilişkin bir açıklama yapıldı. Siyasi Büro Başkan Yardımcısı Halil el Hayye, Körfez bölgesinde yaşanan krize dahil edilmelerinden üzüntü duyduklarını, buna karşın Katar ile ilişkilerinin hala güçlü olduğunu belirtti.

Körfez krizindeki tarafların ivedilikle çözüm yollarını görüşmesi gerektiğini belirten Hayye, krizin bir parçası olmadıklarını söyledi.

Öte yandan Türkiye ile Katar arasında yapılması planlanan askeri tatbikat kapsamında Türk Silahlı Kuvvetlerine ait birlikler DÜN GECE Katar'a ulaştı.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz