Brexit'te pazarlık başladı

Brexit'te pazarlık başladı

İngiltere ve Avrupa Birliği, Brexit pazarlığı için Brüksel'de biraraya geldi... Tarafların önünde, uzlaşmak zorunda oldukları uzun bir liste bulunuyor. Müzakerelerin, 29 Mart 2019 tarihine kadar tamamlanması hedefleniyor.

Bir yıl önce referandum ile Avrupa Birliği'nden çıkma kararı alan İngiltere ile Birlik arasında müzakereler başladı.
Belçika'nın başkenti Brüksel'in evsahipliği yaptığı ve Mart 2019'da tamamlanması öngörülen görüşmelerde taraflar bir dizi zorlu konu üzerinde uzlaşma yolu arayacak.

Avrupa Birliği temsilcisi Michel Barnier ve İngiltere'nin Brexit'ten sorumlu bakanı David Davis, Mart 2019'a kadar dostça bir anlaşma hazırlanmasına çalışacak.

İlk aşamada üç önemli konu gündeme gelecek. Bunlardan ilki, İngiltere'de yaşayan 3 milyon 200 bin Avrupa Birliği vatandaşı ile birlik ülkelerindeki bir milyon İngilizin hukuki statüsü... İkincisi, İngiltere'nin ayrılış faturası... Üçüncüsü ise birlik üyesi İrlanda Cumhuriyeti ile Kuzey İrlanda arasındaki sınır geçişlerinin düzenlenmesi...

İngiltere, ayrılma kararı ile politikalarını bağımsız belirleyebilmek ve birlik vatandaşlarının İngiltere'ye yerleşmesini sınırlandırmak istiyor.
Başbakan Theresa May, bu gerekçe ile İngiltere'yi, Avrupa birliğinin iç pazarı ve Gümrük Birliği'nden de çıkarmayı amaçlıyor.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz