Başbakan Yıldırım, Yunanistan'da

Başbakan Yıldırım, Yunanistan'da

Başbakan Binali Yıldırım Yunanistan ziyaretinde mevkidaşı Çipras ile biraraya geldi. Görüşmede Yunanistan'a kaçan darbeci askerler ile Kıbrıs sorunu masadaydı. "Darbeciler ilişkilere darbe vurmasın" diyen yıldırım, Kıbrıs konusunda da "adil çözüm" vurgusu yaptı.

Başbakan Binali Yıldırım, Yunanistan'da...

Atina temaslarının ilk durağında Yıldırım, Yunan mevkidaşı Aleksis Çipras ile biraraya geldi. Yıldırım, Başbakanlık binasında Çipras tarafından karşılandı. İki lider baş başa görüşme öncesi kısa süre sohbet etti.

Başbakan Yıldırım, zaman zaman sorunlar yaşanabileceğini belirterek, ortak çalışma vurgusu yaptı.

Ziyaretin güzel bir dönemde yapıldığını söyleyen Çipras da Yıldırım'ın sözlerine "İyi komşu ülkeler olarak birbirimizin zorluklarını istismar etmeye değil, yardım etmeye koştuk. Bunu yapmaya devam etmemizi umuyorum" diye yanıt verdi.

Başbaşa ve heyetlerarası görüşmenin ardından iki lider ortak basın açıklaması yaptı. Basın toplantısında; 15 Temmuz darbe girişimi sırasında helikopter ile Yunanistan'a kaçan darbeci askerlerin iade talebinin reddedilmesine yönelik karar öne çıktı.

"Yunan yargısı bir karar verdi ve saygı göstermek zorundayız" diyen Çipras, iltica başvurusu sürecinin tamamlanmadığını söyledi.

Başbakan Yıldırım da kaçak askerlerin iadesini istediklerini ancak yargı kararına saygı duyulacağını söyledi.

BİNALİ: TABİİ Kİ BİZ ÜLKEMİZE KARŞI AÇIK DARBE YAPAN KİŞİLERİN İADESİNİ ARZU EDERİZ. YARGI İLE İDARENİN İŞLERİ HUKUK DEVLETİ OLAN HER ÜLKEDE AYRIDIR. TÜRKİYE HAKİKATEN ZOR GÜNLER GEÇİRDİ UNUTMAYALIM Kİ HUKUKUN VERDİĞİ KARARA SAYGILIYIZ ANCAK DARBECİLER İSTİYORUZ Kİ YUNANİSTAN İLE TÜRKİYE ARASINA DARBE VURMASIN."

Gündemin bir diğer merak edilen konusu da Kıbrıs meselesiydi. Çipras, Birleşmiş Milletler kararları çerçevesinde bu soruna çözüm bulunması gerektiğini söyledi.

Başbakan Yıldırım da ortak çözüme işaret etti.

BİNALİ:"KIBRIS KONUSUNUN TÜRKİYE İÇİN DE YUNANİSTAN İÇİN DE ÇÖZÜLMESİ GEREKEN BİR MESELE OLDUĞUNU BİLİYORUZ. ÇÖZÜMÜN ADİL OLMASI LAZIM, ADİL YÖNETİŞİMİ SAĞLAMASI LAZIM. ADA'DA YAŞAYAN TÜRK TOPLUMUNUN, RUM TOPLUMUNUN GELECEKTEKİ GÜVENLİĞİNİ DE TEMİNAT ALTINA ALACAK BİR ÇÖZÜM GETİRİLMESİ LAZIM."

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz