FETÖ'nün medya yapılanması davası başladı

FETÖ'nün medya yapılanması davası başladı

Fetullahçı terör örgütünün darbe girişimi soruşturması kapsamında haklarında dava açılan Yazar Ahmet Altan, kardeşi Prof. Dr. Mehmet Altan ve Gazeteci Nazlı Ilıcak'ın da aralarında bulunduğu 17 sanık BUGÜN ilk kez hakim karşısında...

15 Temmuz darbe girişimini önceden bildikleri ve bu konuda çağrışım yapan mesajlar verdikleri iddia edilen Ekrem Dumanlı, Emre Uslu, Tuncay Opçin, Ahmet Altan, Nazlı Ilıcak, Mehmet Altan ve Prof. Dr. Osman Özsoy'un da aralarında bulunduğu 17 sanık hakkında açılan davanın birinci duruşması başladı.

Duruşmayı izlemek üzere çok sayıda yabancı ülkeden konsolosluk ve büyükelçilik temsilcisi ile CHP İstanbul Milletvekili Dursun Çiçek Çağlayan Adalet Sarayı'nda bulunan İstanbul 26'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'ne geldi.

İlk duruşmada, tutuklu sanıklar Mehmet Altan, Nazlı Ilıcak, Fevzi Yazıcı, Şükrü Tuğrul Özşengül ve Yakup Şimşek ile tarafların avukatları hazır bulundu. Tutuklu sanık Ahmet Altan'ın duruşmaya, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi aracılığıyla katılacağı öğrenildi.

FETÖ'nün medya unsurlarına yönelik hazırlanan 247 sayfalık iddianamede, tutuklu şüpheliler yazar Ahmet Altan, kardeşi Mehmet Altan, gazeteci Nazlı Ilıcak, firari şüpheliler kapatılan Zaman gazetesinin eski Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı, eski polis olan gazeteci Emre Uslu, yazar Tuncay Opçin hakkında üçer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep ediliyor.

İddianamede, şüphelilerin terör örgütünün üst düzey yöneticileri olan ve darbe girişimi gecesinde Akıncılar Hava Üssünde olduğu gerekçesiyle haklarında dava açılan Adil Öksüz, Kemal Batmaz, Hakan Çiçek, Nurettin Oruç ve Harun Biniş'le irtibatlı oldukları belirtildi.

"Şüphelilerin eylemlerinin sıradan fikir ve söylemlerde bulunmaktan ibaret görülemeyeceği, darbe girişimine iştirak niteliğinde gerçekleştirilen faaliyetler olduğu tespit edildi." değerlendirmesi yapıldı.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz