Almanya'nın İncirlik takvimi belli oldu

Almanya'nın İncirlik takvimi belli oldu

Almanya, Türkiye ile krize dönüşen İncirlik Üssü'nden taşınma takvimini açıkladı... Savunma Bakanı Von der Leyen, Ürdün'e nihai taşınmanın Eylül sonunda tamamlanacağını söyledi.

Almanya'nın İncirlik Üssü'nü Eylül ayı sonuna kadar boşaltacağı belirtildi. Açıklama Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen'den geldi.

İncirlik'ten çekilme işlemi yaklaşık üç ay sürecek. Haziran sonuna kadar Alman Ordusu IŞİD'le mücadelede görev yapmaya devam edecek, ardından yakıt ikmal uçakları Ürdün'deki Azrak Üssü'nde konuşlandırılacak. Tornado keşif uçakları ile havadan çekilen fotoğrafları analiz edecek teknik ekipmanın taşınma işlemi daha uzun sürecek. Bunların taşınmasına Ağustos ayında başlanacak.

Alman Bakan taşınma işlemi sırasında uçakların havalanamayacağı sürenin mümkün olduğunca kısa tutulmaya çalışılıcağını da kaydetti. Üste Alman Ordusu'ndan tornado keşif uçakları ve yakıt ikmal uçaklarının yanı sıra 260 Alman askeri görev yapıyor.

Türkiye’nin Alman vekillerin İncirlik Üssü’nde konuşlandırılmış Alman askerlerini ziyaret etmesine izin vermemesi Ankara-Berlin hattında gerilime yol açmıştı. Alman federal hükümeti de 7 Haziran'da Alman askerlerinin çekilmesinin önünü açarak, Ürdün'e konuşlandırılması planını onaylamıştı.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz