731 askerin zehirlenmesi

731 askerin zehirlenmesi

Manisa’daki askeri kışlada gıda zehirlenmesi yaşanmasının yankıları sürüyor... Hastaneye kaldırılan 731 askerden 8'inin tedavisi devam ediyor... Sözleşmesi feshedilen yemek firmasının, 6 kez isim değiştirdiği ortaya çıktı... Firmanın yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 24 kişi gözaltına alındı. Başbakan Binali Yıldırım, zehirlenmelerle ilgili 'Kasıt dahil tüm olasılıklar değerlendiriliyor" dedi.

Manisa’da kışlada 27 günde dördüncü kez gıda zehirlenmesi yaşandı.

731 asker hastanelere kaldırıldı. Teravi edilenler, birliklerine döndü...

8 askerin tedavisi ise sürüyor.

Daha önce 23 Mayıs'ta bir askerin öldüğü zehirlenme vakalarıyla ilgili soruşturma başlatılırken yemek firmasının sözleşmesi iptal edildi.
Özel bir ekip oluşturan manisa polisi soruşturmayı çok yönlü sürdürürken, aralarında şirket yöneticilerinin de bulunduğu 24 kişi gözaltına alındı...

Söz konusu firmanın 6 kez isim değiştirdiği ortaya çıktı. 4 ortaklı firma son olarak 7 Şubat 2015'te Manisa'daki kışlaya yemek ihalesini 3 yıllığına kazanmıştı.
Firmanın aynı yıl Maliye Bakanlığı personeli yemek ihalesini de aldığı ancak gıda zehirlenmesi yaşanması nedeniyle ihalenin iptal edildiği ortaya çıktı...

Yemek şirketiyle sözleşmenin iptal edilmesinin ardından 1'inci Piyade Tugay Komutanlığı'ndaki askerlere belediyeler üç öğün yemek vermeye başladı.

Başbakan Binali Yıldırım olayla ilgili açıklama yaptı. yıldırım "Bazı şüpheler var, kasıt dahil tüm olasılıklar değerlendiriliyor. İlave bazı tedbirlerin alınması gündemde. Kışlalarda gıda alımı kamu ihalelerinin dışına çıkarılacak. Detayları milli savunma bakanlığı belirleyecek' dedi.

Manisa Su ve Kanalizasyon İdaresi de konuyla ilgili açıklamasında "Askeri birliğin kendi su şebekesini kullandığı" ifade edildi...

Manisa Cumhuriyet Başsavcılığı, sosyal medyada zehirlenen askerlerden 3’ünün öldüğü yönünde paylaşımlar yapıldığını, bunların asılsız olduğunu, kasıtlı paylaşımlar ile ilgili soruşturma başlattıldığını bildirdi.

Türk Silahlı Kuvvetleri de zehirlenme olayları ile ilgili iç soruşturmasına başladı. Askeri heyetin hazırlayacağı rapor, Genelkurmay Başkanlığına iletilecek.

Türk Tabibler Birliği de yazılı açıklamasında gıda güvenliğine dikkat çekti. Açıklamada, ''Manisa'daki salgın ciddi bir gıda güvenliği sorunudur'' denildi...

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz