ABD Suriye uçağını düşürdü

ABD Suriye uçağını düşürdü

Amerika Birleşik Devletleri öncülüğündeki koalisyon ile Esad rejimi arasında tehlikeli gerilim yükseliyor. Koalisyon uçakları, Rakka'da Suriye Hava Kuvvetleri uçağını düşürdü. Olay, Rusya'nın tepkisini çekti. İran da Deyr Ez Zor'da terör örgütü IŞİD'i vurdu.

Suriye Ordusu'na ait SU-22 tipi bir savaş uçağı Amerika Birleşik Devletleri öncülüğündeki koalisyon uçakları tarafından Rakka yakınlarında düşürüldü.

Şamdan yapılan açıklamada; uçağın düşürülmesinin, koalisyon güçlerinin IŞİD ile koordineli çalıştığının teyidi olduğu öne sürüldü. Koalisyon da uçağın düşürüldüğünü doğruladı. Açıklamada uçağın, Tabka ilçesinin güneyinde destekledikleri terör örgütü YPG'yi vurduğu savunuldu.

Koalisyonun uçağı düşürmesi Rusya'nın da tepkisini çekti. Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Washington’a eylemlerini koordine etme ve Suriye’nin onayı olmayan tek taraflı eylemlerden kaçınma çağrısı yaptı.

Bölgede IŞİD'e yönelik sürdürülen operasyonlara son olarak İran da dahil oldu.

İran Devrim Muhafızları, Tahran'da gerçekleştirilen terör saldırılarına karşılık, Deyr ez Zor kentindeki IŞİD karargahlarını vurdu. Saldırıda çok sayıda teröristi öldürüldü, ekipman ve silahları da yok edildi..

Füzelerin, İran'ın Irak sınırına yakın Devrim Muhafızları üslerinden fırlatıldığı belirtilirken Fırlatılan füzelerin sayısı konusunda bilgi verilmedi.

Ortak Rus-Türk Komisyonu da Suriye’deki güvenli bölgelerde durumun stabil olduğunu; buna karşın Rusya'nın bölgede 12, Türkiye'nin de 11 kez ateşkesi ihlal ettiğini açıkladı.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz