Zafer Macron'un

Zafer Macron'un

Fransa'da gerçekleşen genel seçimler sona erdi. Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un Cumhuriyetçi Yürüyüş Hareketinin liderliğindeki ittifak, Ulusal Mecliste çoğunluğu elde etti.Başarısız sonuçlar alan son iktidar partisi Sosyalist Parti'nin Genel Sekreteri ise istifa etti

Fransa'da milletvekili seçiminin ikinci turu sona erdi.

Genel seçimin ikinci turunda, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un Cumhuriyetçi Yürüyüş Hareketinin liderliğindeki ittifak, Ulusal Mecliste çoğunluğu elde etti.

REM ile Demokrasi Hareketi ittifakı, 355 milletvekilliğini kazanarak 577 sandalyeli Ulusal Mecliste hükümet kuracak çoğunluğu elde etti.

İkinci tur sonuçlarına göre, merkez sağ Cumhuriyetçi Parti liderliğindeki ittifakın milletvekili sayısı 125'te kalırken Sosyalist Parti liderliğindeki ittifak ancak 49 milletvekili çıkarabildi.

Ulusal Mecliste aşırı sağcı Ulusal Cephe Partisini yalnızca 8 milletvekili, aşırı solcu Jean-Luc Melenchon'un Boyun Eğmeyen Fransa hareketinin içinde bulunduğu ittifakı ise 30 milletvekili temsil edecek.

Sonuçlar istifa da getirdi.. başarısız sonuç alan son iktidar partisi Sosyalist Parti'nin Genel Sekreteri Jean-Christophe Cambadelis istifa ettiğini açıkladı.

Seçim sonucunda Ulusal Meclisteki milletvekilleri önemli bir oranda yenilenirken sandığa gitme oranı ise yüzde 43 ile Fransa Beşinci Cumhuriyet tarihinin en düşük genel seçim katılımı oldu.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz