Sanayinin geliştirilmesi kanun tasarısı yasalaştı

Sanayinin geliştirilmesi kanun tasarısı yasalaştı

Sanayinin Geliştirilmesi Kanun Tasarısı meclis Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı. Kanun Tasarısına göre, bazı üniversitelerin isimleri değiştirilecek ve yeni bir güzel sanatlar üniversitesi kurulacak, organize sanayi bölgelerinde de değişiklikler yapılacak.

Zeytinlik ve mera sahalarında yatırım yapılmasına izin vereceği tartışmalarına neden olan ve muhalefetin itirazları üzerine bu düzenlemeden vazgeçilen Sanayinin Geliştirilmesi Kanun Tasarısı yasalaştı.

Yasayla birlikte Organize sanayi bölgelerinde kurulan meslek yüksekokullarında okuyan her bir öğrenci için YÖK bütçesine tahsis edilen ödenekten eğitim desteği verilecek.

OSB alanı içinde Hazine veya kamu kurum ve kuruluşlarına ait arazilerin bulunması halinde bu araziler, yatırımların ve istihdamın teşviğine dair kanun kapsamındaki illerde bedelsiz devredilecek.

Sanayilerin su, elektrik ve doğalgaz gelirleri haczedilemeyecek ve amacı dışında kullanılamayacak. OSB'ler, katılımcılardan bağış alamayacak.

Yasayla TRT Gelirleri Kanunu’nda sanayicileri ilgilendiren değişiklikler de yapıldı. Sanayi siciline kayıtlı işletmelerin maliyet yüklerinin azaltılması amacıyla elektrik kullanımlarından TRT payı alınmayacak.

Yasa TRT’ye ödenecek cep telefonları, bilgisayarlar, taşıtlar ve uydu alıcıları bandrol oranlarını ise yeniden düzenledi.

Bandrolsüz cihaz satışı yapanlara kesilen cihaz bedeli tutarındaki idari para cezası, bandrol ücretinin iki katına düşürülecek, bu cihazları satın alanlara kesilen idari para cezaları kaldırılacak.

Sanayinin Geliştirilmesi Kanun Tasarısı ile yeni üniversiteler da açılacak

İlke Eğitim ve Sağlık Vakfınca Nevşehir’de Kapadokya Üniversitesi, Ortadoğu Sanayi ve Ticaret Merkezi Araştırma Geliştirme Eğitim Kalkınma ve Danışma Vakfınca Ankara’da Ostim Teknik Üniversitesi ile Ankara Güzel Sanatlar Üniversitesi kurulacak. Yükseköğretim kurumlarında staj yapan öğrencilere de staj ücreti ödenecek.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz