Tüketici Hakem Heyeti'ne Başvuru Lİmiti Yükseltildi

Tüketici Hakem Heyeti'ne Başvuru Lİmiti Yükseltildi

Tüketici hakem heyetine başvuru için üst sınır yenilendi. 1 Ekim'den itibaren 30 bin liraya çıktı; il ve ilçelere göre ücret ayrımı da kalktı.

Ayıplı ve bozuk ürün, hizmette kusur, yetkili servis sorunları, haksız yere talep edilen bankacılık ücretleri, yanlış faturalandırma ve daha bir çoğu...

Mağduriyetlerde meblağlar mahkeme ücretlerinin yanında çok düşük kaldığı için pek çok tüketici hakkını aramaktan vazgeçiyor. İşte tam da bu noktada devreye Tüketici Hakem Heyetleri giriyor.

Tüketicinin, hakkını aramak için ilk çaldığı kapı olan Tüketici Hakem Heyetleri için başvuru limiti ise yükseltildi.

Ticaret Bakanlığı'nın Resmi Gazete’de yayımladığı yönetmelik ile birlikte 1 Ekim’den itibaren değeri 30 bin liranın altında uyuşmazlıklar için heyete başvuru zorunlu olacak.

Ayrıca il ve ilçelere göre ücret ayrımı da kalktı.

Düzenlemeyle, Tüketici hakem heyetleri, görev ve yetki alanına giren başvuruları gereğini yapmak üzere kabul etmek zorunda olacak

Mağduriyetlerle ilgili başvurular ise e-Devlet üzerinden yapılabiliyor. Formda, karşı tarafın ticari unvanı, Mersis veya vergi numarası ile açık adresinin belirtilmesi gerekiyor.

Karar süresi de kısaltıldı; 6 aya çekildi. Yapılan başvurunun niteliği dikkate alınarak, süre en fazla 3 ay daha uzatılabilecek.

Uyuşmazlığın tüketici lehine sonuçlanması durumunda,ödeme karşı tarafça yapılacakken, tüketici aleyhine karar verilmesi halinde de ücretler Ticaret Bakanlığı’nca karşılanacak.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz