ABD 77 Yıl Önce Japonya'ya İlk Atom Bombasını Attı

ABD 77 Yıl Önce Japonya'ya İlk Atom Bombasını Attı

Japonya’da binlerce insanın ölümüne neden olan dünyanın ilk atom bombası saldırısının kurbanları unutulmadı... Amerika Birleşik Devletleri'nin saldırısında hayatını kaybedenler, trajedinin 77. yılında Hiroşima'da düzenlenen törenle anıldı.

6 Ağustos 1945’te, dünyanın ilk atom bombası saldırısında hayatını kaybedenler, trajedinin yaşandığı Japonya’nın Hiroşima kentinde düzenlenen törenle anıldı.

Felaketin 77. yıldönümünde kurban yakınları, siyasi temsilcileri ve 100’e yakın ülkenin büyükelçileri Hiroşima Barış Anıtı Parkı'nda bir araya geldi...

Katılımcılar, “Little Boy” adlı atom bombasının atıldığı zaman olan 08.15’te sessizliğe bürünerek saygı duruşunda bulundu.

Ayrıca atom bombası saldırısında yaşamını yitiren ve döneme tanıklık eden kişilerin isimlerinin yer aldığı listeye, felaketi yaşamış ve geçen yıldan bu yana hayatını kaybetmiş 4 bin 978 kişi de eklendi.

Toplam 333 bin 907 kişinin adlarının yer aldığı güncel liste barış anıtına asıldı.

Törende konuşan Japonya Başbakanı Fumio Kishida, insanlığı nükleer silahların neden olduğu trajediyi tekrar etmemeye çağırdı.

Japonya’daki törene katılan Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres de, yeni bir silahlanma yarışının hız kazandığı konusunda uyardı.

Amerika Birleşik Devletleri tarihte ilk kez 6 Ağustos 1945’te Japonya’ya karşı atom bombası kullanmış, Hiroşima'da yaklaşık 140 bin kişi hayatını kaybetmişti.

Japonya, 9 Ağustos 1945’te ikinci bir atom bombasının hedefi olmuş, ülke Nagasaki’de büyük bir yıkımla yüz yüze gelmişti.

Saldırılar, yüzbinlerce insanın yaralanmasına ve radyasyon kaynaklı hastalıklara maruz kalmasına neden olmuştu.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz