Avrupa'da Sıcak Hava Dalgası

Avrupa'da Sıcak Hava Dalgası

Avrupa sıcak hava dalgasıyla boğuşuyor... İtalya'da ilk 7 ay boyunca kaydedilen yüksek sıcaklık nedeniyle 2022'nin en sıcak yıl olması bekleniyor. Portekiz'de, temmuzun son 92 yılın en sıcak ayı olduğu bildirildi. Kuraklığın etkisindeki bir diğer Avrupa ülkesi Fransa'da ise hükümet halka su tasarrufu çağrısı yaptı.

İtalyan Ulusal Araştırma Konseyi İklim ve Atmosfer Enstitüsü, ülkede temmuz ayı sıcaklığının ortalamanın 2,26 derece üzerinde seyrettiğini açıkladı.

Enstitü, İtalya’da ocak-temmuz döneminde sıcaklığın, kayıtların tutulmaya başlandığı 1800’den bu yana ortalamanın 0,98 derece üzerinde ölçüldüğünü belirtti.

Enstitüye göre, ilk 7 ay boyunca kaydedilen yüksek sıcak nedeniyle 2022 en sıcak yıl olma yolunda ilerliyor.

İtalya’da bu yıl, etkisini mayıs ortasından gösteren sıcak ve azalan yağış miktarı nedeniyle son 70 yılın en şiddetli kuraklığı kaydedilmiş, ülkenin en büyük ırmağı Po’da su seviyesi yer yer yüzde 10’a kadar gerilemişti.

Diğer yandan, İtalya Ziraatçılar Derneği, söz konusu iklim olaylarının tarım sektörüne verdiği zararın 6 milyar avro civarında olduğunu açıkladı.

Portekiz Ulusal Hava Durumu Kurumundan yapılan açıklamada, temmuzun aşırı sıcak ve yağış açısından da aşırı kurak bir ay olduğu belirtildi.

Ülkede, hava sıcaklığı kayıtlarının tutulduğu 1931’den bu yana Temmuz 2022'nin en sıcak ay olarak kayıtlara geçtiği bildirildi.

Portekiz ana karasında 13 Temmuz 2022 “en sıcak gün” olarak kayıtlara geçti.

Ülkede bu yıl en yüksek sıcaklık da 47 derece ile temmuzda ölçüldü.

Portekiz Sağlık Bakanlığı, temmuzda etkili olan sıcak hava dalgası nedeniyle 7-18 Temmuz'da 1063 kişinin hayatını kaybettiği tahmininde bulunmuştu.

Kuraklığın tehlikeli boyutlara ulaştığı Fransa'da da hükümeten halka önemli bir çağrı geldi..

Başbakan Elisabeth Borne, kuraklık nedeniyle halktan su tasarrufu yapmasını istedi..

Borne, kuraklığın önümüzdeki 2 hafta boyunca devam edeceğini söyleyerek, sağlıklı içme suyu kullanımını garanti altına almak için kısıtlayıcı önlemlerin de alındığını duyurdu.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz