'Yaşayan İnsan Hazinesi' ödüllü Mustafa Civelek, 'ıslık dili'nin kaybolmayacağına inanıyor

'Yaşayan İnsan Hazinesi' ödüllü Mustafa Civelek, 'ıslık dili'nin kaybolmayacağına inanıyor

"Yaşayan İnsan Hazineleri Ulusal Envanteri"ne kaydedilen ve ödülünü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın elinden alan "ıslık dili icracısı" Mustafa Civelek, yörede "kuş dili" olarak da bilinen dili gelecek nesillere aktarmaya devam ediyor.

Giresun'un Çanakçı ilçesine bağlı Kuşköy'de yaşayan 82 yaşındaki Mustafa Civelek, komşularıyla telefon yerine halen ıslık dili ile haberleşmeyi tercih ediyor. UNESCO Acil Koruma Gerektiren Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi'ne alınan ıslık diline büyük önem veren Civelek, sık sık ıslık dili konuşarak gençlere ve çocuklara bu kültürü aşılıyor.

"Islık dili"ni kullanarak çevresindekilerle 75 yıldır iletişim sağlayan Civelek, AA muhabirine, bölgenin dağlık, evlerin de dağınık şekilde olması dolayısıyla yöre sakinlerinin 500 yıldır ıslık dilini kullandığını söyledi.

Geçmişte fındık ve çay bahçelerinde imece usulü çalışmak için köylülerin birbirlerini ıslıkla davet ettiğini anlatan Civelek, kendisinin büyükbaş ve küçükbaş hayvanları otlatırken de ıslık dili kullandığını belirtti.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz