Koronavirüs Salgını Dünya Genelinde Devam Ediyor

Koronavirüs Salgını Dünya Genelinde Devam Ediyor

Koronavirüsün yeni varyantı "Omicron" yayılmaya devam ederken birçok ülke sınırlarını kapatma kararı aldı. İsviçre'de yapılan referandumda aşı sertifikası gösterme zorunluluğunun sürmesini onaylandı. Dünya genelinde etkili olan salgında ise vaka sayısı 262 milyonu geçti, can kaybı 5 milyon 222 bine dayandı..

İlk kez Güney Afrika'da keşfedilen, bulaşıcılığı yüksek ve potansiyel olarak aşıya dirençli "Omicron" varyantı yayılmaya devam ediyor.... Belçika, İtalya, Hollanda, Çekya ve İngiltere'nin ardından Almanya, Avustralya, İsrail, Kanada ve Hong Kong'da da Omicron
varyantı vakaları tespit edildi..

Güney Afrika Cumhuriyeti, koronavirüsün Omicron varyantı nedeniyle kendisine seyahat kısıtlamaları uygulamaya başlayan ülkelerden geri adım atmalarını istedi. Cumhurbaşkanı Cyril Ramaphosa, Güney Afrika'ya uygulanan seyahat kısıtlamalarını
"haksızlık" ve "ayrımcılık" olarak nitelendirdi.

Dünya Sağlık Örgütü, Omicron nedeniyle Güney Afrika’ya seyahatlerini askıya alan ülkelere seslenerek, 'sınırları kapatmayın' çağrısında bulundu. Açıklamada, “Omicron’un virüsün diğer mutasyonlarından daha bulaşıcı olduğunu gösteren bir veri yok” denildi.

Afrika Birliği, Omicron varyantı nedeniyle kıtanın bazı ülkelerine uygulanan seyahat kısıtlamalarını reddetti.

Koronavirüsün 'tehlikeli' varyantı olarak nitelendirilen Omicron'u Güney Afrika'da ilk tespit eden doktor, semptomların 'olağan dışı ama hafif' olduğunu söyledi.

Omicron varyantı olan hastalar hakkında yetkilileri uyaran Dr. Angelique Coetzee, yeni virüsün aşısızlara ve yaşlılara nasıl zarar verebileceği konusunda endişeli olduğunu kaydetti.

Koronavirüsün yeni varyantı Omicron nedeniyle İsrail'in ardından Japonya da yabancıların ülkeye girişinin yasaklandığını duyurdu. Rusya’nın ise Omicron varyantı nedeniyle yeni seyahat kısıtlaması kararları aldığı, bunları yakında duyuracağı belirtildi.

Çin menşeli koronavirüs aşısının geliştiricisi Sinovac, ihtiyaç duyulduğu takdirde 'Omicron' varyantıyla ilgili yeni bir aşı üretebileceklerini açıkladı.

İsviçre'de yapılan referandumda halkın büyük çoğunluğu, Kovid-19 tedbirleri kapsamında iç mekanlarda aşı sertifikası gösterme zorunluluğunun devam etmesi yönünde oy kullandı.

Almanya’da yoğun bakım ünitelerinde tedavi edilen korona hastalarının artması nedeniyle hastanelerin, ameliyatları ertelemek zorunda kaldığı bildirildi.

Pekin Üniversitesi’nden matematikçiler, Çin’in koronavirüs salgınına karşı ‘sıfır tolerans’ politikasından vazgeçmesi durumunda günlük 630 bine kadar vaka kaydedilebileceğini belirtti.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz