Merkez bankası faiz kararı

Merkez bankası faiz kararı

Muhalefet; Merkez Bankası'nın faiz kararı, 2022 yılı bütçe rakamları ve ekonomide gelinen tablo üzerinden iktidara yüklendi. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, "ülkenin açlığa doğru götürüldüğünü" öne sürdü. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, "millet bunu hak etmiyor" derken, AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan, faiz kararının "Türkiye'nin menfaatine olduğunu" söyledi.

Döviz kurundaki artış e değişkenlik üzerinden meseleye yaklaşmak gerçekten ekonomimiz açısından doğru bir karar olmayacağını düşyünüyoruz

Merkez Bankası faiz kararını iktidar cephesinden değerlendiren isim AK Parti'li Cahit Özkan oldu; ama muhalefetin hedefinde iktidar vardı.

Engin Altay: Hazinenin 2 trilyon 181 milyar TL borcu var. Döviz bir lira artarksa devletin borcu 137 milyar daha aracaka 2 Lira artarsa 274 Milyar Lira artacak.

Tepkiler art arda geldi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Şahıs ve şürekası ülkeyi açlığa doğru götürüyor. Bu yapılanlar ya millete ihanet ya da bir sağlık sorunu… Başka bir izahı yok" ifadesini

kullandı.

Anamuhalefet Partisi'nin sözcüsü Faik Öztrak, "Enflasyon artıyor. Türk Lirası benzerleri içinde en çok değer kaybeden para birimi. Buna rağmen Merkez Bankası faiz indiriyor. Ortada güven veren bir program yok" dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı da, "Merkez Bankası Türkiye için değil, Erdoğan için karar almaya devam ediyor" değerlendirmesini yaptı.

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Merkez Bankası'nın faiz indirim kararına ilişkin olarak, "Bu aziz millet bunu hak etmiyor, çok yazık" değerlendirmesini yaptı

iktidar cephesi ise eleştirilerin haksız olduğunu savunmayı sürdürdü.

Cahit Özkan...Bugün tabi merkez bankası bu yönetimi bu kararı alırken türkiyenin menfaatine ..Türkiye'nin ekonomik gücünü arttıracak anlayışla kararlarını almıştır.

AK parti'li Cahit Özkan, artan döviz kurunun dikkate alınmaması gerektiğini kaydetti

Cahit Özkan...Bu kararların dolar döviz kuru üzerinde kalarak değil uzun vadeli Türk ekonomisiene neler getirecektir üretimde ihricaktta istikrarda...ortadan kalkmasında nasıl etken ortaya koyacak buna uzun vadeli bakmak lazım.

CHP'nin İse bir eleştirisi de 2022 yılı bütçe rakamlarına yönelikti.

Daha vahimi bir şey var bu bütçede 6 miylyon aileye 104 milyar ayıran devlet 5'li çeteye 42 buçuk Milyar lira garanti ödemesi yapacak erdoğan hani hazineden beş kuruş çıkmayacak.

CHP'li Engin Altay, bütçenin millet ve devlet bütçesi olmadığını öne sürdü.

Engin Altay: Bu bütçenin ne milletin ne devletin bütçesidir bu bütçe sarayın saray şürekasının 5'li çetenin ve faiz baronlarının bütçesidir. Görüyorum diliyorum ve umuyorumki bu bütçe Türkiye'nin son sefalet bütçesidir.


Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz