Dünyada koronavirüs salgını

Dünyada koronavirüs salgını

Koronavirüs salgınında dünya genelinde vaka sayısı 197 milyon 385 bine, can kaybı 4 milyon 214 bine dayandı... İsrail'de 60 yaş üstü için üçüncü doz BioNTech aşılaması başladı.


Amerikan Başkanı Joe Biden, federal çalışanları aşılamaya teşvik için yeni planı açıkladı.
Buna göre; aşı kartı olmayanlar maske takma zorunluluğu, haftalık test, sosyal mesafe ve iş seyahati kısıtlaması gibi kurallara tabi olacak.
Biden ayrıca eyalet, bölge ve yerel yönetimlere, yeni aşılanan her Amerikalı için 100 dolar ödeme yapma çağrısında bulundu.

Pentagon da tüm personeline Kovid-19 aşısı veya testi yaptırma zorunluluğu getirdi.

ABD Kamboçya'ya 1 milyon doz aşı bağışladı.

Avustralya’da, Kovid-19'un Delta varyantının yoğun görüldüğü Sidney kentinde, virüse karşı tam kapanmanın denetlenmesi için askeri birlikler görevlendirildi.

Japonya Başbakanı Suga Yoşihide, Tokyo Olimpiyatları ile ülkesinde artış gösteren koronavirüs vakaları arasında bir bağ olduğu iddialarını reddetti.

Myanmar'da ciddi tıbbi ekipman ve ilaç sıkıntısı yaşanıyor. Birleşmiş Milletler ise; dünya nüfusunun üçte birinin Myanmar'ın komşusu olduğunu belirterek, ülkenin süper yayıcı bir konumda olduğu konusunda uyardı.

Afrika ülkesi Burundi'de, halkın aşılanmasına karar verildi.
Hükümet, aşıların yan etkisi durumunda sorumluluk almayacağını açıkladı.

Almanya'da Robert Koch Enstitüsü'ne göre; salgının dördüncü dalgası başladı.
Vakaların Delta varyantı nedeniyle yükselişe geçtiği ve kısıtlamaların devam etmesi gerektiği tavsiye edildi.

Vaka sayısının 6 milyonu geçtiği Fransa, 12-17 yaş arası gençler için Moderna aşısını onayladı.

İsrail'de 60 yaş üstü için üçüncü doz Pfizer-BioNTech aşılaması başladı.

BioNTech-Pfizer, geliştirdiği Kovid-19 aşısının 3'üncü dozunun antikor seviyelerini artırarak Delta varyantına karşı önemli ölçüde koruma sağladığını duyurdu.

AstraZeneca firması tarafından üretilen Kovid-19 aşısının yan etkileri üzerine yapılan yeni bir çalışma, ilk dozdan sonra düşük oranda kanda pıhtılaşma riski olduğunu ancak ikinci dozdan sonra ekstra bir risk olmadığını ortaya koydu.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz