Avusturya BaşbakanI Kurz'a tepki

Avusturya BaşbakanI Kurz'a tepki

Avusturya Başbakanı Kurz'un, Afgan mülteciler için Türkiye'nin en doğru yer olduğu açıklamasına Dışişleri Bakanlığı'ndan tepki geldi... Açıklamada, "Türkiye, kitlesel bir göç krizinin sonuçlarına katlanmayacak ve yeni bir göç dalgasını da üstlenmeyecektir" denildi.

Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz'un "Afgan mülteciler için en doğru yer Türkiye" açıklamasına Ankara'dan tepki geldi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Türkiye, bölgeden kaynaklanan kitlesel bir göç krizinin sonuçlarına katlanmayacak ve yeni bir göç dalgasını da üstlenmeyecektir" denildi.

Türkiye'nin Avrupa Birliği'nin sınır muhafızı veya sığınmacı kampı olmayacağı vurgulanan açıklamada, "Türkiye, üçüncü ülkelerin uluslararası yükümlülüklerini hiçbir durumda devralmayacaktır" ifadelerine yer verildi...

Kurz'un açıklamalarının hayretle karşılandığı belirtilirken, "Türkiye, Şansölye Kurz’un ifade ettiği gibi Afganistan’a komşu bir ülke değildir" vurgusu yapıldı.

Açıklamada ayrıca, Avrupa ülkelerinin, çözümü Türkiye’de aramak yerine, Afganistan ve komşu ülkelerle doğrudan görüşülmesi, düzensiz göç ve insan kaçakçılığıyla mücadele konularına kafa yormalarının daha yararlı olacağı vurgulandı.


Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz