Cumhurbaşkanı Said'den gösteri ve gece sokağa çıkma yasağı

Cumhurbaşkanı Said'den gösteri ve gece sokağa çıkma yasağı

Tunus'ta Cumhurbaşkanı'nın yönetime el koymasının ardından iç karışıklık sürüyor... Ülkedeki en büyük parti olan Nahda Hareketi başta olmak üzere çeşitli kesimler "darbeye karşı duracaklarını" açıkladı... Tunus Başbakanı Meşişi ise görevden alma kararına karşı gelmeyeceğini açıkladı... Beyaz Saray'dan ise "ülkede yaşananları 'darbe' olarak nitelendirmek için henüz çok erken" açıklaması geldi.

Tunus'ta Cumhurbaşkanı Kays Said'in Meclis'in yetkilerini dondurup, başbakanı görevden alarak yönetime el koymasının ardından siyasi kriz sürüyor..

Karşıt grupların sokaklara indiği ve zaman zaman çatıştığı ülkede iç karışıklık hakim....

Kararları pek çok kesim tarafından "darbe" olarak nitelenen Cumhurbaşkanı Said bir ay süreyle gece sokağa çıkma yasağı ilan etti..

Said, gösterilerin önüne geçmek için halka açık yollarda ve meydanlarda 3'ten fazla kişinin bir araya gelmesini de yasakladı...

Tunus Cumhurbaşkanı ayrıca ordu ve polis dışında idari nitelikteki devlet kurumlarının çalışmalarını iki gün süreyle durdurdu...

Said, aldığı kararları "darbe" olarak niteleyenlere de tepki gösterdi..

Tarihi bir sorumluluk aldığını ve Anayasa'ya uygun hareket ettiğini savunan Said, "Tek damla bile kan aksın istemiyorum. Ülkede bir kanun var ve bu kanun herkese uygulanır" diye konuştu.

Ülkedeki en büyük parti olan Nahda Hareketi başta olmak üzere çeşitli kesimler ise "darbeye karşı duracaklarını" açıkladı..

Nahda lideri ve Meclis Başkanı Gannuşi, "Demokratik olarak seçilmiş parlamento, hükümet ve diğerleri halen görevinin başında" ifadelerini kullandı.

Tunus Parlamento Ofisi'den yapılan açıklamada da "Said'in tüm kararları geçersizdir" denildi.

Tunus Başbakanı Meşişi ise görevden alma kararına karşı gelmeyeceğini söyledi.

Meşişi; Cumhurbaşkanı'nın yeni bir başbakan ataması halinde halkın güvenliğini ve hakkını gözettiği için görevini devredeceğini ve devlette herhangi bir görev almayacağını duyurdu.

Bu arada Washington yönetiminden dikkati çekici bir açıklama geldi.

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki (Cen Saki), "Ülkede yaşananları 'darbe' olarak nitelendirmek için henüz çok erken" dedi...

Psaki, karar vermeden önce Dışişleri Bakanlığının hukuki inceleme yapmasının beklendiğini de belirtti.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz