Avusturya Başbakanı Kurz'tan skandal sözler

Avusturya Başbakanı Kurz'tan skandal sözler

Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz; Afgan kaçak göçmenler için tepki çeken bir açıklama yaptı... Kurz, "mülteciler için en doğru yer Türkiye" ifadelerini kullandı... Afganistan'da Amerikan ve NATO askerlerinin çekilme süreciyle birlikte çatışmalar şiddetlenirken, sivil can kayıpları da geçen yıla göre arttı... Birleşmiş Milletler verilerine göre yıl başından bu yana BİN 600'den fazla sivil yaşamını yitirdi.


Yabancı karşıtlığıyla bilinen Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz son dönemdeki Afgan kaçak göçmen akınıyla ilgili tepki çeken bir açıklama yaptı..

Kurz, Afgan mülteciler açısından Almanya, Avusturya ya da İsveç’tense Türkiye’nin, sığınmak için daha doğru yer olduğunu savundu.

Kurz, Göç yoluyla Avrupa'da İslamcılığın artmasından da endişe duyduğunu söyledi.

Afganistan'da çatışmalar şiddetlenirken sivil kayıpları da rekor seviyede arttı...

Birleşmiş Milletler verilerine göre 2021'in ilk 6 ayında BİN 600'den fazla sivil yaşamını yitirdi...

Böylece, sivil kayıplarında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 47'lik artış yaşandı.

Çekilme sürecinin başladığı Mayıs ve haziran aylarındaki 783 can kaybı, bu iki aylık dönemdeki en yüksek seviye olarak kayıtlara geçti..

Sivil ölümlerinin bombalı saldırı, çatışma, suikast ve hava saldırılarında olduğu aktarıldı..

Kayıplarının yaklaşık yarısını kadın ve çocuklar oluşturuyor.

Saldırıların yüzde 39'undan Taliban, yüzde 9'undan IŞİD, yüzde 25'inden hükümet yanlısı gruplar, yüzde 16'sından diğer bilinmeyen unsurlar ve geri kalan kısmından ise güvenlik güçlerinin sorumlu tutulduğu belirtildi.

Birleşmiş Milletler, ölü sayısının daha da artabileceği uyarısı yaptı.

Ayrıca ilk 6 ayda 3 bin 250'den fazla sivil de yaralandı.

Afganistan'da barış süreci belirsizliğini korurken güvenlik güçleri ile Taliban arasındaki şiddetli çatışmalar devam ediyor.

Taliban, haziranın son haftasında başlattığı saldırılarda Özbekistan ve Tacikistan sınırındaki ilçelerin tamamına yakınını ele geçirdi.

İran ve Pakistan sınır kapıları da Taliban'ın kontrolünde bulunuyor.

Bu arada Amerika Birleşik Devletleri, 31 Ağustos'ta birliklerin çekilme süreci tamamlandıktan sonra da Afgan güçlerine destek sağlamaya devam edeceğini bildirdi.

Merkez Kuvvetler Komutanlığı'ndan yapılan açıklamada Taliban saldırılarının devam etmesi halinde Afgan birliklerine lojistik ve hava operasyonu desteğinin süreceği ifade edildi.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz