ABD'den kuduz kısıtlaması

ABD'den kuduz kısıtlaması

Amerika Birleşik Devletleri Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi CDC, Türkiye'yi kuduz riski yüksek ülkeler kategorisine aldı, ülkeye köpek girişi durduruldu.... Uzmanlar hayvan sahiplerini mağduriyet yaşamamaları için uyarıyor.

Türkiye, Amerika Birleşik Devletleri'nin kuduz riskli ülkeler listesinde... ABD'ye köpek girişleri bir süre durduruldu.

Geçen hafta Amerikan Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi CDC, Ortadoğu ve Asya ülkeleri başta olmak üzere aralarında Türkiye'nin de bulunduğu çok sayıda ülkeden, kuduz riski nedeniyle köpek girişinin geçici olarak askıya alındığını açıkladı.

- CDC YAKIN ZAMANDA YAYINLADIĞI BİR REHBERDE KUDUZ RİSKİ TAŞIYAN YÜKSEK RİSKLİ ÜLKELER LİSTESİNİ GÜNCELLEDİ

Bu geçici önlemin ABD'ye ithal edilen köpeklerin sağlık ve güvenliğini sağlamak, köpek kuduz virüsü varyantının ABD'ye yeniden girmesine karşı korunma için gerekli olduğu belirtildi.

Kararı Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Tropikal Hastalıklar uzmanı Doç. Dr. Şiran Keske, değerlendirdi.

- YÜKSEK RİSKLİ ÜLKELERDEN EVCİL HAYVANLARIYLA BİRLİKTE ÜLKEYE GİRMEK İSTEYENLERE KARŞI BÖYLE BİR ÖNLEM ALIYORLAR

İngiltere'nin benzer bir kararı olduğunu belirten Keske, Türkiye'de uzun zamandır insanda görülmese bile hayvanlardaki kuduz vakaları sayısının hala yüksek olduğunun ve bu nedenle risk grubuna dahil edildiğinin altını çizdi, hayvan sahiplerini uyardı, 6 hafta öncesinde başvuru işlemleri başlamalı dedi.

- KUDUZLA ENFEKTE OLABİLEN HAYVANLARIN AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ'NE GİRİŞİNDE ÖZEL BİR UYGULAMAYA TABİ OLACAKLAR. HAYVANIN AŞILI OLUP OLMADIĞI, DOĞUM TARİHİ, GEÇİRDİĞİ HATSALIKLARI DA İÇEREN DETAYLI DOKÜMANLAR İSTİYORLAR.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz