AP Başkan Yardımcısı'ndan demokrasi vurgusu

AP Başkan Yardımcısı'ndan demokrasi vurgusu

Avrupa Parlamentosu Başkan Yardımcısı Katarina Barley, demokrasiye zarar verdiğini savunduğu Macaristan ve Polonya'ya karşı önlemler talep etti... Barley, "Bu ülkelere Avrupa Birliği'nin maddi desteği kesilsin" dedi.

Avrupa Birliği'nde tansiyon yüksek... Avrupa Parlamentosu Başkan Yardımcısı Katarina Barley'in Polonya ve Macaristan'ı hedef aldı.

Barley, Avrupa Birliği Komisyonu'nun üye ülkelerde hukuki durumu ele alan raporun açıklanması öncesinde, Macaristan ve Polonya'ya mali yardımların kesilmesini istedi.

Gerekçe olarak bu ülkelerin demokrasiye zarar verdiğini savunan Barley, Macaristan Başbakanı Victor Orban'a atıfta bulunarak "O ve onun hükümeti demokrasiyi ayakta tutan tüm sütunlarda, artık Macaristan'da demokrasiden bahsedilemeyecek kadar ağır değişiklikler yaptı" ifadelerini kullandı.

Macaristan'da basın özgürlüğüne yönelik kısıtlamaları hatırlatan Barley, Polonya'da da yargı bağımsızlığının tehdit altında olduğuna dikkat çekti.

Macaristan ve Polonya hükümetleri uzun yıllardır yargıya müdahale etmekle suçlanıyor.

Bu durumun Birlik değer ve standartlarıyla uyumlu olmadığına dikkati çeken Avrupa Birliği Komiyonu, geçen hafta Polonya ve Macaristan yasal işlem başlatmıştı..

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz