İsrailli teknoloji şirketinin geliştirdiği casus yazılım

İsrailli teknoloji şirketinin geliştirdiği casus yazılım

İsrailli teknoloji şirketinin geliştirdiği casus yazılıma ilişkin tartışmaları büyütecek ayrıntılar ortaya çıktı. 34 ülkeden diplomatlar, üst düzey askeri yetkililer ve politikacıların yer aldığı veri tabanı açıklandı. Aralarında Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Charles Michel, Pakistan Başbakanı İmran Han'ın da izlenmek üzere bazı ülkeler tarafından seçildiği belirlendi.


İsrailli teknoloji şirketinin geliştirdiği 'Pegasus' adlı casus yazılıma ilişkin sızan veritabanında, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un kullandığı telefon numaralarının da bulunduğu ortaya çıktı.

Macron'un 2019'da Fas tarafından izlenilmek üzere 'şüpheli kişi' olarak seçilmiş göründüğü belirtildi.. Elysee Sarayı'ndan yapılan açıklamada, "Bu kanıtlandığı takdirde çok ciddi bir olay. Söz konusu iddialar tam olarak aydınlatılacaktır" denildi..

İngiliz Guardian gazetesinin haberine göre, listede Macron'un yanı sıra Güney Afrika Cumhurbaşkanı Cyril Ramaphosa ile Pakistan Başbakanı İmran Khan da bulunuyor.

Söz konusu veritabanında 34 ülkeden diplomatlar, üst düzey askeri yetkililer ve politikacılar yer alıyor.

Listeye göre, Güney Afrika Cumhurbaşkanı Cyril Ramaphosa, Ruanda, Dünya Sağlık Örgütü Başkanı Ghebreyesus Fas, eski Lübnan Başbakanı Saad Hariri, Birleşik Arap Emirlikleri, Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Charles Michel Fas, Pakistan Başbakanı İmran Khan ise Hindistan tarafından izlenmek üzere seçilmiş görünüyor.

Yine listeye göre, eski Meksika Cumhurbaşkanı Felipe Calderon bir Meksikalı,
Amerika Birleşik Devletleri-İran Nükleer Anlaşmasının baş müzakerecisi Amerikalı diplomat Robert Malley, Fas tarafından izlenilmesi için 'şüpheli kişi' olarak seçilmiş görünüyor.

İsrailli şirketten ise suçlamalara yanıt geldi...

Açıklamada, "Şirketin hiçbir müşterisinin hedefinde Fransa Cumhurbaşkanı Macron yok. Listede bir numaranın görünmesi, söz konusu numaranın Pegasus yazılımı kullanılarak izlenip izlenmediğinin hiçbir şekilde göstergesi değildir" ifadeleri kullanıldı.

İsrailli şirket, "müşterisi olan hükümetlerin 'Pegasus' yazılımını Amerika Birleşik Devletleri numaralarına karşı kullanmalarının engellendiğini" de belirtti..

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz