Fransa dünyada bir ilke imza atmaya hazırlanıyor

Fransa dünyada bir ilke imza atmaya hazırlanıyor

Fransa tepki çeken uygulamaya son veriyor.. Tarım Bakanlığı, 2022 yılından itibaren erkek civcivlerin canlı olarak itlafının yasaklanacağını duyurdu. Böylelikle her yıl 50 milyon erkek civcivin öldürülmesinin önleneceği belirtildi.


Beklenen açıklama Fransa Tarım Bakanı Julien Dönormandi'den geldi...

Fransız Bakan, "1 Ocak 2022'den itibaren kümes hayvanı üretim tesisi sahiplerinin, civcivin yumurtadaki cinsiyetini öğrenmelerini sağlayacak sistem kurmaları gerekecek" dedi.

"2022, Fransa'da erkek civcivlerin itlaf edilmesinin bittiği yıl olacak" ifadesini kullanan Dönormandi, söz konusu yasağın her yıl 50 milyon erkek civcivin öldürülmesini önleyeceğini belirtti...

Tarım Bakanı, devletin, çiftçilerin gerekli ekipmanı satın alması için 10'ar milyon euroluk mali yardım paketi sağlayacağını da kaydetti.

Fransa böylelikle, erkek civcivlerin canlı itlaf edilmesini yasaklayan dünyadaki ilk ülke olacak.

Almanya uygulamayı gelecek yıl yasaklayacağını bildirmişti. İsviçre geçen yıl erkek civcivlerin canlı canlı öğütülmesini yasaklamış, ancak gazla itlafına izin vermişti.

Her yıl milyonlarca erkek civciv yumurtadan çıktıktan sonra ya öğütülerek ya karbondioksit gazı verilerek öldürülüyor ya da canlı canlı itlaf ediliyor.

Avrupa Birliği yönetmeliği, civcivlerin 72 saatten daha az bir sürede itlaf edilmesine olanak tanıyor.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz