ERDOĞAN'DAN AFGANSİTAN MESAJI

ERDOĞAN'DAN AFGANSİTAN MESAJI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 1974 Kıbrıs Barış Harekatı'nın yıl dönümü törenleri dolayısıyla geldiği Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde, bayram namazını Hala Sultan Camisi'nde kıldı... Erdoğan, namaz sonrası yaptığı açıklamada, “Şartlarımız sağlanabilirse Türkiye olarak Kabil Havaalanı’nın işletimini ele almayı düşünüyoruz” dedi.

Yaklaşık 20 yıldır Afganistan’da bulunan ABD ve NATO güçleri çekilirken Türkiye'nin bölgede kalıp kalmayacağı belirsiz...
Cumhurbaşkanı Erdoğan bir kez daha Afganisan'da Türk askerinin yeni göreve hazır olduğunu söyledi...

ŞİMDİ YENİ BİR DÖNEM VAR. ÜÇ ANA OTORİTE BURADA GÖRÜLÜYOR; NATO, AMERİKA VE BUNUN YANINDA DA TÜRKİYE. ŞU ANDA AMERİKA ÇEKİLME KARARINI VERDİ AMA KABİL HAVAALANI’NIN, BİZİM TARAFIMIZDAN ZATEN 20 YILDIR İŞLETİLİYOR, BUNDAN SONRA DA İŞLETİLMESİNİ İSTEDİLER. BİZ ŞU ANDA BUNA OLUMLU BAKIYORUZ AMA OLUMLU BAKARKEN TABİİ AMERİKA’YA BİZİM BAZI ŞARTLARIMIZ VAR.

Ancak Türkiye'nin bölgede kalmak için şartları var...
Erdoğan o şartları tek tek sıraladı...

BİR, DİPLOMASİ NOKTASINDA AMERİKA BİZİM YANIMIZDA YER ALACAK, DİPLOMATİK İLİŞKİLERDE. İKİ, LOJİSTİK NOKTASINDA İMKANLARINI BİZİM İÇİN SEFERBER EDECEK, HANGİ GÜCÜ VARSA LOJİSTİK ANLAMDA BUNLARI TÜRKİYE’YE DEVREDECEK. BİR DİĞERİ DE TABİİ BU SÜREÇ İÇİNDE MALİ VE İDARİ NOKTADA ÇOK CİDDİ SIKINTILAR OLACAK. BU KONUDA DA GEREKLİ DESTEĞİ TÜRKİYE’YE VERECEK. EĞER BUNLAR SAĞLANABİLİRSE BİZ TÜRKİYE OLARAK BU SÜREÇTE KABİL HAVAALANI’NIN İŞLETİMİNİ ELE ALMAYI DÜŞÜNÜYORUZ.”

Çekilmeyle birlikte Taliban bölgede kontorlünü artırıyor... Türkiye'nin ise bölgede kalmasından rahatsız...
Cumhurbaşkanı Taliban'la görüşmeler yapılacağını söyledi.

“TALİBAN’LA DA BU SÜRECİ GÖRÜŞMEK SURETİYLE, NASIL Kİ AMERİKA’YLA BAZI GÖRÜŞMELERİ TALİBAN YAPTIYSA, HERHALDE TALİBAN TÜRKİYE İLE BU GÖRÜŞMELERİ ÇOK DAHA RAHAT YAPMASI LAZIM. ÇÜNKÜ TÜRKİYE ONUN İNANCIYLA ALAKALI TERS BİR YANI YOK, TERS BİR YANI OLMADIĞI İÇİN DE ONLARLA BU KONULARI DAHA İYİ GÖRÜŞECEĞİMİZE, ANLAŞABİLECEĞİMİZE İHTİMAL VERİYORUM. DOHA’DAN ORAYA AKAN BİR SÜREÇ VAR, BU SÜRECİ DE İYİ DEĞERLENDİRECEĞİMİZİ DÜŞÜNÜYORUM. BAŞKA ALTERNATİFLER VAR, BU ALTERNATİFLER ÜZERİNDE DE ŞU ANDA ÇALIŞMALARIMIZI DEVAM ETTİRİYORUZ.”

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz