Yunanistan 21 adaya asker yerleştirdi ve silahlandırdı

Yunanistan 21 adaya asker yerleştirdi ve silahlandırdı

Lozan’a göre, Ege’deki 23 ada gayri askeri statüde. Ancak Yunanistan 21 adaya, asker gönderdi. Türkiye, konuyu Birleşmiş Milletler'e taşıdı. İki ülke arasında gerilimin fitilini yeniden ateşleyen gelişmeleri Gazeteci Saygı Öztürk kaleme aldı.... Muhalefetten de tepki var.


Türkiye- Yunanistan arasındaki sorunlara bir yenisi daha eklendi.

Ege Denizi'nde bulunan 23 ada, Lozan Antlaşması'nın 12. Maddesi'ne göre Yunanistan'ın kullanımına verildi. Uluslararası anlaşmalara göre 21 ada, gayri askeri statüde olmalıydı. Ancak Yunanistan, adalara askeri birlikler yerleştirip silahlandırdı.

Gazeteci Saygı Öztürk, konuyu Sözcü gazetesindeki köşesine taşıdı.

Buna göre; Yunanistan, Türkiye'ye yönelik jet harekatı için Limni ve Midilli Adası'na havaalanları da inşa etti ve buralara savaş uçakları yerleştirdi.

Ege Denizi'ne çıkan Türk savaş uçaklarına, bu adalardan kalkan Yunan savaş uçakları tarafından önleme ve it dalaşı yapıldığı kaydedildi.

Yunanistan, 10 adaya tabur gönderdi. İstanköy ve Rodos Adası'na havaalanları inşa etti. Ege Denizi'nin güneyinde, gayri askeri statüdeki 14 adadan 12'si silahlandırıldı.

Öztürk'ün görüştüğü askeri yetkili, Yunanistan'ın, Ege adalarından 18'ini ve 2 kayalığı da işgal ettiğini söyledi, "Egemenliği Antlaşmalarla Yunanistan'a Devredilmemiş Ada, Adacık ve Kayalıklar" teriminin kullanılmaması gerektiğine dikkat çekti.

"Gökçeada ve Bozcaada'nın hukuki statüsü ile bahsedilen terimdeki ada, adacık ve kayalıkların statüsü aynıdır, Türk toprağıdır, vatan toprağıdır. EGAYDAAK teriminin arkasına saklanarak işgali gizlemek mümkün değildir.” dedi.

Muhalefet tepkili... İyi Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, konuyu Meclis'teki basın toplantısında gündeme getirdi.

TÜRKKAN: YUNANİSTAN TR Yİ TEHDİT EDİYOR. 2 YIL ÖNCE 18 ADAYA EL KOYDULAR GIKIMIZ ÇIKMADI. NASIL BİR GELİŞME OLDU?

Türkiye konuyu, BM'deki Büyükelçisi Feridun Sinirlioğlu imzasını taşıyan mektupla Birleşmiş Milletler'e iletti.

TR NİN BM DEKİ TEMSİLCİSİ İMZASIYLA GUTTERESE YAZILAN MEKTUPTA; YUNANİSTAN YÜKÜMLÜLÜKLERİNİ YERİŞNE GETİRMEMEKTE. SÖZ KONUSU MAVİ VATANSA SÖKÜP ALACAK DİRAYETİ VAR. AĞLAYAN İKT.IN KENDİSİ. O DUVARDA GİDİP AĞLAMAK TR YE YAKIŞMAZ. TÜRK ADALARINA SAHİP ÇIKAMIYORSUNUZ. GİDİP AĞLIYORSUNUZ. İKT. GAFLET UYKUSUNDAN UYANMALI. ADI DIŞ POLİTİKA DEĞİL VATANA İHANET.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz