Japonya'da İktidar Partisinden Şaşkınlık Yaratan Karar

Japonya'da İktidar Partisinden Şaşkınlık Yaratan Karar

Japonya'da iktidarda olan Liberal Demokrat Parti şaşkınlık yaratan bir karar aldı.Yapılan açıklamada, kadın milletvekillerinin parti yönetiminin üst düzey toplantılarına konuşmamaları şartıyla katılabileceği bildirildi..

Japonya'da eski başbakan Yoshiro Mori'nin, "kadınlar çok konuşuyor" söylemleri nedeniyle gelen baskılar üzerine olimpiyat komitesi başkanlığından istifa etmesinin ardından ülkede kadınlarla ilgili yeni bir tartışma başladı.

İktidardaki Liberal Demokrat Parti Genel Sekreteri Toshihiro Nikai, üst düzey kurul toplantılarına beş kadın milletvekilinin katılabileceğini ve bu şekilde parti içerisinde hangi konuların tartışıldığını daha rahat anlayabileceğini söyledi.

Nikai, bu toplantılar esnasında kadınların gözlemci konumunda yer alacağını ve söz alma haklarının olmayacağını yani konuşamayacaklarını belirtti..

Nikai, eğer isterlerse kadın milletvekillerinin toplantı sonrası parti yönetimine görüşlerini yazılı olarak bildirebileceğini ifade etti.

Tokyo meclisinde kadınlardan oluşan bir grup, geçtiğimiz günlerde iktidar partisine kadınlara hükümette daha önemli ve etkin roller vermesi konusunda baskı yapmıştı.

Dünyanın en büyük 8 ekonomisi arasında yer alan Japonya'da kadınlar toplum hayatında pek söz sahibi değil.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz