Hazine ve Maliye Bakanı Elvan'dan Bütçe Mesajı

Hazine ve Maliye Bakanı Elvan'dan Bütçe Mesajı

Piyasalar; Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın faiz kararı öncesi, yeni haftaya hareketli başladı... Dolar dalgalı, Avro ve Borsa yatay seyretti... Altında ise oklar yukarı gösterdi.

Piyasalar kritik haftaya hareketli başladı.

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, bütçe ve mali disipline yönelik mesajlar verdi. 2020 bütçe açığının hedefin altında gerçekleştiğini duyuran Elvan 66 milyar 500 Milyon lira tasarruf sağlandığını açıkladı....

"Salgınla mücadelenin ihtiyaç göstereceği alan dışında, mali disiplinden asla taviz vermeyeceğiz" dedi.

Geçen hafta uzun bir aradan sonra yeniden 7 Lira 50 Kuruşun üzerine çıkan; ardından bir miktar geri çekilen dolar kuru yeni haftada da dalgalı seyrini sürdürdü.

Avro ve Borsa İstanbul yatay seyretti. Altında ise oklar yukarı gösterdi.

Gözler şimdi yılın ilk faiz kararının açıklanacağı Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın Para Poltikası Kurulu toplantısına çevrildi.

Uzmanlara göre , bu hafta Donald Trump'tan görevi devralacak Amerika Birleşik Devletleri yeni başkanı Joe Biden'nin vereceği mesajlar da doların seyrinde belirleyici olacak.

Bu arada Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası,Kasım 2020 dönemine ilişkin Uluslararası Yatırım Pozisyonu verilerini açıkladı.

Türkiye'nin 2020 kasım sonu itibarıyla yurt dışı varlıkları 228 milyar 600 milyon dolar, yurt dışı yükümlülükleri 614 milyar 500 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Net uluslararası yatırım açığı da Kasım sonunda 385 milyar 900 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz