Altına Yatırım Arttı

Altına Yatırım Arttı

Cumhuriyet Halk Partisi'nin hazırladığı rapora göre; Türk Lirası'na duyulan güvensizlik, altın talebinin artmasında etkili oldu...2020 yılında altın ithalatı, yüzde 100 arttı...Üstelik sadece altın değil, dövize olan ilgi de artıyor...Merkez Bankası verilerine göre, geçen hafta vatandaşın döviz mevduatı, 235 milyar doları aşarak rekor kırdı...

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak, Partisinin Merkez Yönetim Kurulu için bir rapor hazırladı...Sözkonusu raporda Türk Lirası'na duyulan güvensizliki altına olan talep üzeriden vurgulandı...

Rapora göre; 2020'de altın ithalatında 13 nokta 2 milyar dolarlık bir artış yaşandı. Yani altın ithalatı bir önceki yıla göre yüzde 100 arttı.

Üstelik Merkez Bankası ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun bankacılık mevduat verilerine göre, pekçok vatandaş satın aldığı altını bankalara yatırmadı..

Satın alınan ancak banka mevduatlarında görülmeyen, yani yastık altında tutulan altın miktarı ise yaklaşık 250 milyar avro olarak hesaplandı...

Erdoğan Toprak bu rakamın gayri safi yurtiçi hasılanın yüzde 40'ına karşılık geldiğine vurgu yaptı..

Raporu değerlendiren Uzmanlar, Türkiye ve Singapur'un, Dünya'da en fazla altın ithal eden ülkeler olduğuna dikkat çekiyor.

Ekonomistler, Türk Lirasına yatırımların artması için yapısal reformlara işaret ediyor.

Sadece altın değil; dövize olan talep de arttı. Merkez bankası verilerine göre vatandaşın döviz mevduatı geçen hafta 235 milyar 857 milyon dolara yükselerek yeni rekorunu kırdı.

Merkez Bankası'nın rezervleri ise eriyor. Banka'nın toplam rezervleri geçen hafta 642 milyon dolar azalarak 92 milyar 564 milyon dolara geriledi.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz