ABD Başkanı Trump'ın Azil Süreci Başladı

ABD Başkanı Trump'ın Azil Süreci Başladı

20 Ocak'ta Başkanlık görevini Joe Biden'a devredecek olan Donald Trump, bu tarihten önce görevinden azledilebilir... Temsilciler Meclisi'nde oylanacak azil tasarısının kabul edilmesine kesin gözüyle bakılıyor... Trump'a Kongre baskını dolayısıyla "Amerikan hükümetine karşı kasten şiddete teşvik" suçlaması yöneltildi.

"Amerikan Başkanı" sıfatıyla son günlerini geçiren Donald Trump, görevinden azledilmekle karşı karşıya...

Kongre baskınının ardından Demokratlar tarafından sunulan azil tasarısı Temsilciler Meclisi'nde oylanacak...

Tasarının demokratların çoğunlukta olduğu Temsilciler Meclisi ve ardından Senato'da kabul edilmesine kesin gözüyle bakılıyor...

Amerikan yasalarına göre Temsilciler Meclisi, başkana suçlamaları yönelten savcılık makamı, Senato ise başkanın suçlu olup olmadığına karar verilen jüri görevi görüyor.

Amerikan Başkanlığına seçilen Joe Biden da Trump'ın yaptıklarından sorumlu tutulması gerektiğini söyledi...

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Biden, ''Bazı senatörlerle azil süreci hakkında görüştüm. Başkan Trump'ın görevde olmaması gerektiğini açıkça söyledim, nokta'' ifadesini kullandı.

Biden'ın yemin töreni için hazırlıklar yapılırken güvenlik önlemleri de artırılıyor..

Donald Trump, tören için federal fonların kullanılmasına yönelik "acil durum" ilan etti.

Yemin töreninde yaşanacak muhtemel olayları önlemek için başkent Washington'daki Ulusal Muhafız sayısının 15 bine çıkarılabileceği bildirildi.

Kongre binası önünde bulunan Washington Anıtı da güvenlik nedeniyle kapatıldı.

Amerikan basınında çıkan haberlere göre, Trump yanlıları yemin töreninin yapılacağı 20 Ocak'ta birçok yerde gösteri düzenleyecek.

Bu arada, Donald Trump ile Başkan Yardımcısı Mike Pence, 6 Ocak'taki kongre baskınının ardından ilk kez bir araya geldi..

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, ikili "görevin Joe Biden ve ekibine devredilmesi sürecini görüştü; ayrıca Kongre'ye baskın düzenleyen kişilerin kendilerini temsil etmediklerini vurguladı...

Öte yandan, Kongre baskınını ardından Trump'ın hesabını süresiz askıya alan Twitter, New York borsasında yüzde 12'ye kadar değer kaybetti...

Facebook ise Trump'ın Başkanlık seçimlerine hile karıştırıldığı iddiası üzerine destekçileri arasında kullanılan "çalmayı durdur" ifadesini içeren bütün paylaşımları kaldıracağını duyurdu...

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz