Mülteci Botlarının Ege'de Geri İtilmesi

Mülteci Botlarının Ege'de Geri İtilmesi

Avrupa Birliği Yolsuzlukla Mücadele Kurumu, Ege'de göçmenleri geri iterek ölüme terk eden Sınır ve Sahil Güvenlik Ajansı Frontex hakkında soruşturma açtı... Soruşturma kapsamında mültecilere karşı işlenen insanlık suçları araştırılacak.

Avrupa Birliği Yolsuzlukla Mücadele Kurumu OLAF, birliğin Sınır ve Sahil Güvenlik Ajansı Frontex hakkında soruşturma başlattı..

Birliğin sınırlarını korumak ve yönetmekle görevli Frontex, Ege'de göçmenlerin geri itilmesini desteklemenin yanı sıra taciz ve görevi kötüye kullanma gibi suçlamalarla karşı karşıya

OLAF ve Frontex'ten yapılan açıklamada soruşturma başlatıldığı doğrulandı, ancak ayrıntı verilmedi.

Müfettişlerin soruşturduğu taciz ve görevi kötüye kullanma suçlamaları nedeniyle üst seviyedeki bir görevli dahil bazı Frontex çalışanlarının görevden ayrıldığı ifade edildi.

Soruşturma kapsamında Ege Denizi'nde botlarla Yunan adalarına geçmeye çalışan göçmenlerin, uluslararası hukuka aykırı şekilde geri itilmeleri araştırılıyor.

Yunan Sahil Güvenlik güçlerinin mültecileri taşıyan botları batırmaya çalıştığına ilişkin görüntüler Avrupa basınında yer almış ve kamuoyunda büyük tepki çekmişti...

Haberlerde Frontex'in Yunanistan'ın mültecilere yönelik insanlık dışı uygulamalarına destek verdiği ifade edilmişti...

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz